21.12.2018/12:07

Dobre dane o sprzedaży detalicznej. Czy Polacy nadal będą chętnie kupować w sklepach?

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej dziewięciu osób zwiększyła się w listopadzie w cenach bieżących o 8,2 proc. r/r wobec wzrostu o 9,7 proc. w październiku, co było nieznacznie powyżej naszej prognozy (8 proc.) i konsensusu rynkowego (7 proc.). Dynamika sprzedaży liczonej w cenach stałych zmniejszyła się w listopadzie do 6,9 proc. r/r wobec 7,8 proc. w październiku.

- W kierunku szybszego wzrostu sprzedaży oddziaływała natomiast wyższa dynamika m.in. w  kategoriach "tekstylia, odzież, obuwie”, "meble, rtv, agd” i "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny”. Do zwiększenia dynamiki sprzedaży w tych kategoriach mógł się przyczynić efekt związany z realizowanymi z wyprzedzeniem (tj. w listopadzie) zakupami świątecznymi. Takie zjawisko mogło być wspierane przez rosnącą popularność zakupów w tzw. "Czarny piątek” (23 listopada) - komentuje Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Jak wskazuje ekonomista Credit Agricole Bank Polska głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu sprzedaży detalicznej był niższa dynamika w kategorii "pojazdy, samochodowe, motocykle i części” (-1,4 proc. r/r w listopadzie wobec 9,7 proc. w październiku). - Jest to efekt zgłaszanych przez koncerny motoryzacyjne znaczących opóźnień w certyfikowaniu aut w związku z wejściem w życie nowych norm emisji spalin od 1 września br. Dane dotyczące liczby rejestracji nowych samochodów osobowych wskazujące na tylko nieznaczny ich wzrost (2,1 proc. r/r w listopadzie wobec -1,5 proc. w październiku) potwierdzają taką ocenę. Uważamy, że w horyzoncie kilku miesięcy wspomniane wyżej ograniczenia podażowe ustąpią, co będzie miało pozytywny wpływ na sprzedaż detaliczną w Polsce - wyjaśnia Krystian Jaworski.

- Dynamika realnej sprzedaży detalicznej w okresie październik-listopad (7,4 proc.) ukształtowała się powyżej swojej przeciętnej wartości w III kw. (5,8 proc. r/r). Ponadto wykorzystywane przez nas miary sprzedaży bazowej, w tym sprzedaż detaliczna z wyłączeniem samochodów, wskazują na wyraźne przyspieszenie wzrostu sprzedaży w listopadzie w ujęciu rocznym. Sygnalizuje to, że ożywienie popytu konsumpcyjnego pozostaje silne. W połączeniu z opublikowanymi we wtorek, dobrymi danymi z rynku pracy stanowi to nieznaczne ryzyko w górę dla naszej prognozy dynamiki konsumpcji w IV kw. (4,4 proc. r/r wobec 4,5 proc. w III kw.). – podsumowuje ekonomista CABP.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.