22.12.2019/14:09

Dobroczynne kartki świąteczne dla Tesco produkowali więźniowie-niewolnicy?

 „Jesteśmy obcokrajowcami, więźniami więzienia Qing Pu Prison w Szanghaju. Zmuszają nas do niewolniczej pracy” – taki dramatyczny wpis znalazła w ostatni weekend młoda mieszkanka południowego Londynu na charytatywnej kartce świątecznej Tesco. W niedzielę sieć poinformowała o wstrzymaniu produkcji kart i wszczęciu dochodzenia.

Jak podaje Sunday Times, błagający o pomoc więźniowie napisali na kartce z wizerunkiem kota w kapeluszu św. Mikołaja (dochody z tych kart są przeznaczane na cele dobroczynne), że są zmuszani do pracy wbrew ich woli i błagają o zawiadomienie organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka.

Rzeczniczka Tesco, powiedziała, że jest „zszokowana” tą informacją i podkreśliła, że firma natychmiast zatrzymała produkcję kart w chińskim zakładzie. Zapewniła, że Tesco nigdy nie zgodziłoby się na niewolniczą pracę na jakimkolwiek etapie łańcucha produkcji. Dochodzenie w tej sprawie trwa.

Według przedstawicielki Tesco chiński zakład kartek dla Tesco przechodzi regularnie audyty, a ostatni z nich, w listopadzie, nie wskazywał na to, by pracujący tam ludzie mieli być zmuszani do niewolniczej pracy. Rzeczniczka operatora zapewniła, że jeśli zarzuty się potwierdzą, brytyjska sieć zerwie kontrakt z chińskim dostawcą kartek.

Według Sunday Times autorzy dramatycznego wpisu na kartce prosili o to, by odbiorca skontaktował się z człowiekiem o nazwisku Peter Humpphrey. Jak ustalił ojciec dziewczynki, która otworzyła kartkę, to były dziennikarz, który w więzieniu Qing Pu spędził dwa lata. Humphrey, do którego udało się dotrzeć, potwierdził, że list wysłali więźniowie z Qing Pu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • niki 22.12.2019

    Wizytować zakład mogli, taką potiomkinowską wioskę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.