01.07.2021/09:09

Dr.Max nie może powiększyć sieci mimo zgody UOKiK

Sieć aptek Dr Max nie może włączyć do swojego portfolio nowych punktów, które nabyła w ramach przejęcia Dolnośląskiej Grupy Aptecznej. To efekt tego, że zezwolenie na ich prowadzenie cofnął Inspektorat Farmaceutyczny w Opolu.

Sprawę opisuje Puls Biznesu. Dotyczy ona przejęcia w 2019 roku przez firmę Panthea, która jest częścią sieci aptek Dr.Max, Dolnośląskiej Grupy Aptecznej – w tym jej 17 placówek. Zgodę na transakcję wydał UOKiK, który zastrzegł, że Panthea musi sprzedać podmiotom niezależnym dwie placówki w Brzegu oraz jedną w Nysie.

Do urzędników z inspektoratu wpłynęło jednak zawiadomienie od Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, która podważała legalność transakcji. Powoływano się w nim na nowelizację prawa farmaceutycznego, a w szczególności na art. 99 tej ustawy, które regulują wydawanie zezwoleń na prowadzenie aptek.

Jak podkreśla PB, zakwestionowana przez DIA transakcja nie wiązała się jednak z koniecznością występowania o pozwolenie na prowadzenie aptek. Takowe bowiem cały czas obowiązywały i zostały uzyskane przez Dolnośląską Grupę Apteczną.

Mimo tego, że to nadal ten podmiot miał je prowadzić, a zmienił się jedynie jego właściciel 9 czerwca Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Opolu cofnął zezwolenie na prowadzenie aptek w Nysie i Brzegu.

Przedstawiciele sieci Dr.Max podkreślają, że jest to rozszerzenie interpretacji ustawy, ponieważ znowelizowane przepisy zakładają, że można odmówić zezwolenia jedynie podmiotom, które wystąpiły o wydanie zezwolenia „w dacie obowiązywania przedmiotowego przepisu”, a nie cofać już wcześniej udzielonych pozwoleń. Dodają również, że precedensowa decyzja może w przyszłości spowodować zniknięcie z rynku wielu aptek.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także