03.02.2017/13:04

Duże sklepy będą musiały wydzielić półki pod jakościowe produkty - nowe szczegóły projektu

Ministerstwo Rolnictwa chce nakazać supermarketom wstawienie specjalnej półki. Ma to być osobne miejsce na produkty wysokiej jakości - donosi WP Money.

Jak czytamy na WP Money, za takim pomysłem stoją organizacje rolnicze, które twierdzą, że polska żywność jest zdrowsza niż europejska, a skoro tak, to należy ją lepiej oznaczyć i osobno eksponować. Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa w rozmowie z portalem wyjaśnia, że resort sprawdza aktualnie, czy takie rozwiązanie jest legalne.

W ubiegłym roku organizacje rolnicze poinformowały resort, że polska żywność spełnia znacznie wyższe standardy jakościowe niż wymaga tego unijne prawo i w związku z tym powinna być odpowiednio promowana w sklepach. Tylko że – jak informuje WP Money   - lepsze eksponowanie wyłącznie polskich produktów byłoby niezgodne z prawem unijnym. Specjalne eksponowanie produktów spełniających wyższe standardy jakości to już co innego. Stąd pomysł stworzenia „jednej półki” dla żywności z „wyższej półki”.

Ministerstwo rolnictwa bada, czy może nakazać dużym sklepom stworzenie osobnego miejsca na taką żywność i czy będzie to zgodne z prawem zarówno polskim, jak i europejskim.

Jak mówi WP money Jacek Bogucki analizy prawne zakończą się w pierwszym półroczu tego roku. Potem dopiero zapadnie decyzja, czy w ogóle resort będzie pracował nad takim rozwiązaniem. Na razie nie ma jeszcze konkretnego projektu ustawy.

Choć pomysł wyszedł od polskich rolników, którzy uważają, że polska żywność jest zwykle wyższej jakości niż ta importowana, na "jedną półkę" wstęp będą miały również produkty zagraniczne. Pod warunkiem, że spełnią wyższe normy jakości. Jak podkreślił Bogucki nie można ograniczać wolnej konkurencji. Jeśli będą to zagraniczne produkty wysokiej jakości, też będą tam eksponowane. - Chcemy konkurować, ale uczciwie - mówi wiceminister. I dodaje, że polskie rolnictwo jest na tyle konkurencyjne, że jest przekonany, że na tej półce będą dominowały produkty polskie.

Sklepy miałyby obowiązek stworzenia "jednej półki", a więc wydzielenia specjalnego miejsca na produkty wyższej jakości oczywiście tylko wtedy jeśli byłyby podstawy prawne do tego, żeby taki obowiązek wprowadzić. - Jeśli nie, będziemy proponować rozwiązania dobrowolne - mówi WP money Bogucki.

Co ciekawe obowiązek nie dotyczyłby wszystkich, bo jedna półka" miałaby pojawić się w tylko większych sklepach, tych, które mają odpowiednią powierzchnię do tego, żeby w taki sposób eksponować produkty. Chodzi o sklepy, które sprzedają duże ilości produktów i mają odpowiednią powierzchnię. - Trudno wyobrazić sobie, żeby mały kiosk, który ma w ofercie produkty spożywcze, był w stanie tak eksponować produkty. Musiałoby to być tak określone, by nie powodowało dodatkowych znaczących kosztów dla handlowców – wyjaśnia Bogucki.

Jak miałby wyglądać „jedna półka”?  Chodzi o to, żeby w ramach tych kategorii w różnych częściach sklepu produkty wyższej jakości byłyby wystawione osobno i wyraźnie oddzielone.

Więcej na WP money

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.