15.09.2019/15:52

Działania CBŚ oraz skarbówki uniemożliwią restrukturyzację i uratowanie ZM Henryk Kania?

Zarządca Zakładów Mięsnych Kania w przyspieszonym postępowaniu układowym zwrócił się z pismem do sądu o rozważenie, czy nie zachodzą przesłanki do umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego. Zarządca wskazał, że nie ma dostępu do żadnych dokumentów spółki.

Zarządca wskazał, że 6 września dokumenty znajdujące się w spółce zostały zabezpieczone przez Centralne Biuro Śledcze Policji oraz Krajową Administrację Skarbową.

Zarządca wskazuje, że w tych warunkach nie ma możliwości przeprowadzenia badania due diligence spółki, co uniemożliwia prowadzenie rozmów z potencjalnymi inwestorami. Obecnie możliwa jest jedynie techniczna weryfikacja parku maszynowego ZM Henryk Kania.

Spółka poinformowała, powołując się na list zarządcy do sądu, że „w toku przejmowania zarządu nad spółką ujawniono, że w okresie około dwóch miesięcy poprzedzających ww. przejęcie zarządu, najprawdopodobniej na zlecenie zarządu spółki wymontowano, a następnie wywieziono ze spółki serwer z oprogramowaniem produkcyjnym, co powoduje, iż prowadzenie produkcji może stać się utrudnione lub nawet niemożliwe.”.

W toku przyspieszonego postępowania układowego Kania zaciągnęła zobowiązania, z których niespłacona w terminie wartość szacowana jest na około 10-15 mln zł.

Zarządca dołączył do pisma skierowanego do sądu odpis oświadczenia Cedrob S.A., w którym spółka ta, w związku z ostatnimi działaniami organów ścigania jakie miały miejsce na terenie zakładów spółki jak i ujawnionym stanem faktycznym, wyraziła zaniepokojenie i obawę w zakresie możliwości przeprowadzenia rzetelnego badania due diligence, niezbędnego do przygotowania i zawarcia układu w toku toczącego się przyspieszonego postepowania układowego, jak również w zakresie faktycznych możliwości realizacji umowy o wykonanie usług na powierzonych surowcach zawartej w dniu 6 września 2019 r.

Jednocześnie Cedrob S.A. podkreśliła, iż nadal wyraża chęć nabycia przedsiębiorstwa spółki, jednak ze względu na zaistniałą sytuację i stan faktyczny wskazuje na preferowane nabycie ze skutkiem egzekucyjnym w postępowaniu sanacyjnym lub w drodze przygotowanej likwidacji (tzw. pre-pack).

Głównymi odbiorcami produktów ZM Henryk Kania były sieci handlowe w kraju i za granicą, m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Delikatesy Centrum, E-Leclerc, Intermarché, Kaufland, Lidl, Makro, Netto oraz Żabka. Zakłady oferowały szeroki wachlarz produktów z obszaru marek własnych i prywatnych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.