29.09.2020/16:32

Dzięki tarczy antykryzysowej sklepy i restauracje mogą za darmo odtwarzać muzykę

Po wybuchu pandemii rząd w ramach tarczy antykryzysowej wstrzymał pobieranie od lokali gastronomicznych i sklepów pobieranie opłat za publiczne odtwarzanie muzyki w lokalach. Lockdown się skończył, ale przepisy wciąż obowiązują.

W ramach ustawy z dnia 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wstrzymano pobieranie wynagrodzeń dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi wynikających z umowy, której przedmiotem jest korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych lub pobór wynagrodzenia za takie korzystanie. Intencją ustawodawcy było zwolnienie przedsiębiorców z obowiązku odprowadzania opłat w czasie lockdownu, gdy musieli bardzo ograniczyć lub wręcz zawiesić działalność gospodarczą.

Od początku maja lockdown został zniesiony i zarówno handel detaliczny jak gastronomia mogą działać praktycznie bez ograniczeń – jeśli nie liczyć restrykcji sanitarnych, takich jak obowiązek noszenia maseczek czy dystansowanie przestrzenne. Sklepy i lokale gastronomiczne mogą odtwarzać publicznie muzykę, ale chwilowo nie muszą za to płacić, ponieważ przepisy o czasowym wstrzymaniu opłat nie zostały zniesione, ustawodawca nie określił też terminu ich obowiązywania ani warunków, po wystąpieniu których automatycznie przestają mieć zastosowanie.

To, co cieszy detalistów i restauratorów, oznacza jednak poważny problem dla sektora kultury – według wyliczeń ZAiKSu, spadki w wynagrodzeniach dla twórców z tego tytułu sięgają 80 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także