20.12.2019/08:46

Dziś ostateczne głosowanie w Sejmie w sprawie podwyżki akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała w czwartek odrzucenie przez Senat nowelizacji ustawy akcyzowej, przewidującej podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. już od 1 stycznia 2020 r.

Głosowanie w Sejmie w sprawie wniosku Senatu zaplanowane zostało na piątek 20 grudnia. Zakończy ono etap prac legislacyjnych w parlamencie. Ustawa w finalnej wersji wysłana zostanie do prezydenta Andrzeja Dudy i będzie oczekiwać na jego podpis.

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych 23 posłów zagłosowało przeciwko uchwale Senatu, która wzywała do odrzucenia nowelizacji ustawy akcyzowej. Wniosek izby wyższej poparty został przez 16 posłów opozycyjnych.

Przypomnijmy, że w Senacie 51 senatorów opowiedziało się za odrzuceniem ustawy podwyższającej akcyzę. 46 senatorów było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu, trzy osoby nie wzięły udziału w głosowaniu.

Ustawa przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Została uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 21 listopada 2019 r. Do Senatu została przekazana 22 listopada, zatem izba wyższa miała czas na jej rozpatrzenie do 22 grudnia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.