09.03.2021/11:22

Dziurawy zakaz handlu w niedziele. Solidarność zastawi pułapkę na placówki pocztowe [NASZ NEWS]

Kolejne sieci handlowe decydują się na zamianę sklepów w placówki pocztowe, aby móc handlować w zakazane niedziele. Testują tym samym cierpliwość rządzących. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, w odpowiedzi na to pomysłodawcy ustawy wpadli na nietypowy pomysł, jak ukrócić tego rodzaju praktyki.

Gdy wiosną 2018 r. ujawniliśmy, że Żabki będą funkcjonować w niedziele jako placówki pocztowe, wywołało to natychmiastową reakcję związkowców z NSZZ Solidarność, liczne kontrole inspektorów pracy, a także poskutkowało wniesieniem do Sejmu przez posłów PiS projektu uszczelnienia przepisów. Choć doszło do pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, to jednak później prace nad zmianami wstrzymano. W międzyczasie franczyzobiorcy Żabki masowo wygrywali w sądach z Państwową Inspekcją Pracy. Stało się już jasne, że trik "na placówkę pocztową" działa.

To już plaga

Nic dziwnego, że znaleźli się naśladowcy Żabki. I to ilu! Stokrotka Express, Prim Market, Abc, Lewiatan, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Al. Capone, Sklep Polski, Topaz, Intermarche, Biedronka... To długa i z pewnością niepełna lista sieci, których wszystkie, niektóre, lub pojedyncze sklepy działają właśnie jako placówki pocztowe lub lada moment zaczną taką działalność. Z miesiąca na miesiąc lista otwartych w niedziele punktów handlowych się wydłuża, bo nikt nie chce zostać w tyle, widząc, że konkurencja znalazła sposób na legalną działalność w niedziele. "Spożywczych placówek pocztowych" jest już w Polsce co najmniej kilka tysięcy, a może nawet kilkanaście tysięcy.

Solidarność, która stała za ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele obowiązującą od wiosny 2018 r., ma już tego dosyć i wpadła na nowy plan. Zamiast upominać się po raz kolejny o nowelizację wspomnianej ustawy, zamierza zaproponować zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości - wynika z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl. W akcie prawnym miałby się pojawić przepis zakazujący sprzedaży napojów alkoholowych przez placówki pocztowe. W ten sposób Solidarność postawiłaby Żabkę i inne sieci sklepów przed dylematem: albo handel w niedziele, albo sprzedaż alkoholu (we wszystkie dni tygodnia). A Poczta Polska wciąż mogłaby otwierać w niedziele tyle samo punktów, co obecnie.

Związkowcy wydają się wyjątkowo zdeterminowani w tej sprawie. Gotowi są nawet do wszczęcia procedury obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i zbierania 100 tys. podpisów.

- Jeśli się nie uda znowelizować ustawy poprzez inicjatywę poselską czy rządową, będziemy zmuszeni powołać kolejny komitet inicjatywy ustawodawczej i przedstawimy projekt uszczelniający obecne przepisy. Ten projekt jest już gotowy. Wspierają go polscy pracodawcy - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji handlowej Solidarności.

I dodaje: - Od samego początku mówiłem, że wyjątek od ograniczenia handlu w niedziele przewidziany dla placówek pocztowych jest niedobry. W przygotowanym przez Solidarność obywatelskim projekcie ustawy go nie było; dopisano to dopiero w trakcie prac w parlamencie. Dziś widzimy, że mieliśmy rację, bo niektóre sklepy obchodzą obecne przepisy. Udają placówki pocztowe, zmuszając w niedziele pracowników do pracy.

Pracownik za ladą

Z nieoficjalnych informacji portalu wiadomoscihandlowe.pl wynika, że Solidarność zamierza interweniować w tej sprawie u prezydenta Andrzeja Dudy. Temat uszczelnienia zakazu handlu został już poruszony przez związkowców w rozmowie z głową państwa w styczniu bieżącego roku.

W podobnym tonie co Alfred Bujara wypowiada się Ryszard Jaśkowski, prezes KZRSS Społem i zarazem zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. - Jestem zniesmaczony tym, co się dzieje. Głównym celem ustawy miało być zapewnienie wolnej niedzieli dla pracowników handlu. Dziś poza Społem, galeriami handlowymi, hipermarketami i dyskontami, praktycznie wszystkie sklepy spożywcze działają w niedzielę jako placówki pocztowe. Przedsiębiorcy zmieniają działalność zapisaną w KRS i już bez żadnego skrępowania mogą otwierać sklepy - zauważa Jaśkowski.

Jego zdaniem przedsiębiorcy zamieniający sklepy w placówki pocztowe "całkowicie wypaczyli sens ustawy". - Ci, którzy naprawdę zamykają sklepy w niedziele, tak jak Społem, tracą. Też moglibyśmy zamienić nasze sklepy w placówki pocztowe, ale tego nie robimy, bo szanujemy pracowników i ich życie prywatne - podkreśla Ryszard Jaśkowski.

Ciąg dalszy artykułu - na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

15 komentarzy

 • pat 16.04.2021

  sadze ze to powinno byc jak najszybciej wprowadzone

 • 123 róża 15.04.2021

  Gdyby sam pracodawca stanął za ladą to odechciało by mu się niedziel handlowych a tak to ma murzynów do pracy To jest zadowolony Tak pracownik nie ma nic powiedzenia a jak coś powie to jest niewygodny

 • Tytus 15.03.2021

  @Adam pracownik handlu, jak każdy inny pracownik, ma prawo do wolnej niedzieli - na przebywanie z rodziną, spacery.

 • Norbert 13.03.2021

  A ja wole pracowac w niedziele bo szef najlepiej placi czemu ustawa ma regulowac czy mamy robic zakupy w niedziele czy nie rozwiazanie jest proste za prace w niedziele powinien byc dodatek wysokosci 200 procent i wlasciciel po obrotach bedzie wiedzial czy mu sie oplaca otwierac sklep czy nie.

 • Adam 12.03.2021

  Tytus, o czym ty w ogóle mowisz?! Pracownik handlu jak każdy inny - pracuje po 40h tygodniowo...

 • Tytus 11.03.2021

  @Kadir byłoby niemoralne, gdyby istniał mechanizm większego wynagrodzenia w zamian za rezygnację z podstawowego prawa człowieka jakim jest prawo do wypoczynku. Prawami człowieka się nie kupczy - czasy feudalizmu minęły.

 • kadir 10.03.2021

  wystarczyło by by pracownik w niedzielę zarabiał obligatoryjnie 100% tego co w dzień roboczy, jestem przekonany że jest wielu ludzi którzy chcieliby sobie dorobić i sami chętnie poszliby do pracy
  rynek sam by to wyregulował, jeśli pracodawcę stać by było na wyższą pensję w niedzielę to by otwierał i oczywiście pracownik ma max 5 dniowy tydzień pracy, jeśli pracuje w niedzielę zostaje mu tylko 4 inne dni

 • Laura 09.03.2021

  Brawo Solidarność 👍👏. Oby się udało.

 • obserwator 09.03.2021

  Rozwiązanie odpowiada pracownikom, bo otrzymują odpowiednie wynagrodzenie za pracę w niedziele. Klienci zadowoleni, bo mogę dokonywać zakupów. Tak działa rynek. Nie można tego ciągle regulować.

 • x 09.03.2021

  Ciekawe, że solidaruchom nie przeszkadzają rosnące sklepy przy stacjach.

 • Redi 09.03.2021

  Wystarczyło w ustawie zapis, że usługi pocztowe wynosić min. 50% całego obrotu. Poza tym nikt nie broni handlować w niedziele franczyzobiorcom, ale te obejście jest po to być "właściciel" nie pracował a pracował pracownik i to jest właśnie największe zło tego naginania prawa. Tylko, że większość społeczeństwa nie ma o tym pojęcia i myśli, że Ci ludzi to nie mają rodzin i nie są narażenia na Covid-19. Myślą wyłącznie o sobie - być można było cos kupić.

 • Michał 09.03.2021

  A może zamiast zakazywać i marnować czas na setki kolejnych poprawek i zmian i generować swoistą "zimną wojnę" o niedzielę, po prostu skoncentrować się na pracowniku - i handel w niedzielę uwolnić, regulując pracę na poziomie 5 dni w tygodniu?

 • Lubiezalki 09.03.2021

  Wolne niedziele i tak ma zostać,!!!! A wszystkim i tak nie dogodzi.

 • Adam 09.03.2021

  To kiedy zamknięcie wszystkich Orlenów w niedziele? Przecież tam tez pracują sprzedawcy (sprzedają papierosy, hotdogi, gazety itp)? :)

 • Ryszarda Rwie Serce 09.03.2021

  Mam na imię Ryszard, jestem Prezesem dużej sieci sklepów Społem. Nie mogę sprzedawać w niedzielę bo jestem też powiązany z Solidarnością. Głupio byłoby gdyby teraz moje sklepy stały się placówkami pocztowymi a przez to, że nie są tracą na tym obrót. Bardzo nie podoba mi się to, że inni sprzedają a ja przez moje powiązania polityczne nie mogę. Tak, trzeba im też tego zakazać. To dobry pomysł. Alfred też tak myśli. Jest nas już dwóch.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także