29.12.2016/13:49

E-paragony coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i KIGEiT podpisały ważny list intencyjny

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w czwartek o tym, że podpisało w środę wraz z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji list intencyjny w sprawie uruchomienia platformy paragonów elektronicznych z kas fiskalnych, umożliwiającej dystrybuowanie ich bezpośrednio do konsumentów.

Zgodnie z intencjami sygnatariuszy listu, realizacja przyjętych w nim deklaracji stanowić ma część procesu elektronizacji i usprawnienia obrotu gospodarczego, a także upowszechnienia płatności bezgotówkowych. Jest również kolejnym etapem prac nad systemem fiskalizacji online.

Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Finansów uzgadnia zapisy projektu nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Proponowany w przepisach model zakłada, że kasy fiskalne od stycznia 2018 roku będą podłączone online i będą automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów.

Jednocześnie, kasy poza wydawaniem papierowych paragonów klientom będą wysyłać elektroniczne paragony zainteresowanym użytkownikom, którzy wyrażą na to zgodę i zarejestrują się. Pośredniczyć w tym będzie przygotowywana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów.

- System ten ma gwarantować pełną anonimowość przesyłanych danych. Najprostszą formą będzie przekazanie paragonu elektronicznego na pocztę e-mail lub sms, czy też do aplikacji mobilnych - podało Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.

Przygotowywana platforma ma być otwarta dla wszystkich uczestników rynku, którzy zadeklarują chęć udziału w systemie dystrybucji e-paragonów. Będzie też niezależna od centralnego repozytorium w Ministerstwie Finansów. Resort rozwoju zapewnia, że firmy będą mogły oferować klientom nowe usługi, m.in. aplikacje konsumenckie do przechowywania i analizy paragonów elektronicznych. Klienci natomiast będą mogli swobodnie zarządzać wydatkami oraz historią swoich zakupów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tobiasz 02.01.2017

    Już uwierzę w to, że dane kontrolowane przez PIS będą anonimowe.. Ile to w przeszłości było różnych przecieków inicjowanych przez pisowców. Będę brał paragony papierowe i płacił gotówką a nie kartą - na wszelki wypadek aby ktoś nie mógł wykorzystać dancyh o moich transakcjach przeciwko mnie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.