01.02.2021/19:41

E-paragony: już jest projekt rozporządzenia

Przepisy dotyczące e-paragonów obowiązują już od kwietnia 2020, ale dopiero teraz mają szansę zacząć funkcjonować. Opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w sprawie wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących. Zmiany mają na celu umożliwienie wystawiania i wydawania paragonów na kasach on-line w formie elektronicznej. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 maja.

Ustawa o podatku VAT przewiduje możliwość wystawiania i wydawania paragonów w postaci elektronicznej na kasach on-line (za zgodą nabywcy, w sposób z nim uzgodniony). Jednak brzmienie obecnego rozporządzenia warunkuje kryteria techniczne dla kas fiskalnych, które wymagają papierowego wydruku paragonu, tak aby transakcja została zapisana na kasie.

Celem projektu rozporządzenia jest m.in. techniczne umożliwienie emitowania paragonów również w postaci elektronicznej czyli bez konieczności wydruku. Dlatego potrzebne są nowe przepisy wykonawcze.

E-paragony mogą być już wystawiane przez kasy mające postać oprogramowania czyli kasy wirtualne. Od tego roku pierwsze takie kasy są już dostępne na rynku, ale możliwość ich wykorzystania jest ograniczona do określonej grupy podatników.

Zgodnie z projektem, rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja bieżącego roku.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.