23.05.2017/17:34

Efektywne zarządzanie magazynem. Wszystko pod ścisłą kontrolą!

Skuteczne zawiadywanie zapasami wymaga z jednej strony wiedzy dotyczącej procesów magazynowania, a z drugiej – wykorzystania właściwych narzędzi. Efektem jest możliwość lepszego planowania działań i właściwego reagowania w razie wystąpienia nieprawidłowości.

Do sprawnego zarządzania magazynem potrzebne są przede wszystkim odpowiednio dobrane do asortymentu regały magazynowe, pozwalające na szybką i bezproblemową rotację towarów, co umożliwia właściwą obsługę klienta. Po spełnieniu tego warunku potrzebna będzie wykwalifikowana kadra zarządzająca oraz pracownicy magazynu, którzy bez błędów i na czas skompletują potrzebne zamówienie. Odpowiednio zorganizowane procesy magazynowe przyczynią się do lepszego przepływu materiałów – argumentuje Mariusz Zwolak, product manager w spółce Modern-Expo.

Odpowiednie regały, czyli…

Aby dopasować wyposażenie do wielkości magazynu, trzeba przeprowadzić wnikliwą analizę dotyczącą rodzaju asortymentu, jaki będzie składowany w danym pomieszczeniu. Należy też sprawdzić, jaka jest częstotliwość dostaw i odbiorów towaru. Rozważenia wymagają m.in. rodzaj półek (np. metalowe lub z płyty wiórowej) i ich rozmiar, a także wysokość regałów (maksymalne wykorzystanie powierzchni oznacza zastosowanie jak najwyższych konstrukcji, przy czym wysokie regały wymagają szerszych korytarzy roboczych dla drabin lub podestów jezdnych). W większych obiektach standardem są w zasadzie regały wysokiego składowania, chociaż stosuje się również wielopoziomowe platformy, które powiększają nawet kilkakrotnie pierwotną powierzchnię magazynu.

Bez wózków ani rusz

Zdaniem Rafała Pańczyka, dyrektora działu intralogistyki w firmie Still Polska, magazyn będzie funkcjonował sprawnie i efektywnie dopiero wtedy, gdy zostaną wybrane odpowiednie wózki widłowe. – Decydując się na konkretne modele, pod uwagę należy brać przede wszystkim takie parametry jak: czas pracy na jednej  baterii, szybkość jej wymiany i tempo ładowania, wymiary pozwalające na swobodne manewrowanie w dostępnej przestrzeni czy niezawodność, wyrażającą się długimi przerwami między kolejnymi serwisowaniami. Jeśli zastosowane rozwiązania będą dobre, to procesy transportu wewnętrznego będą wydajne, zminimalizujemy też liczbę sytuacji, w których konieczna jest interwencja osoby zarządzającej flotą – stwierdza Rafał Pańczyk.

Pytany o korelację między wózkami widłowymi a regałami czy też systemami regałów magazynowych dodaje, że parametry infrastruktury (wysokość składowania, szerokość alejek roboczych czy charakterystyka przepływów materiałowych) powinny być uzależnione od wielkości obiektu, specyfiki przedsiębiorstwa oraz obsługiwanego asortymentu. – By w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową i czas pracy operatorów, konieczne jest dopasowanie do tej koncepcji także wykorzystywanych wózków. W optymalizacji procesów oraz doborze komplementarnych rozwiązań pomocni mogą okazać się specjaliści świadczący usługi z zakresu doradztwa intralogistycznego – wyjaśnia ekspert z firmy Still Polska.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.