28.08.2018/08:22

Ekorynek z problemami

W Polsce ubywa liczba producentów ekologicznej żywności - pisze Dziennik Gazeta Prawna. Dzieje się tak pomimo wzrostu sprzedaży tego typu produktów.

Łączny obszar upraw ekologicznych w 2017 roku był najniższy od 2011 roku. Głównym problemem coraz mniejszej popularności tego typu rolnictwa są niskie ceny wynikające z nadprodukcji. Kilka lat temu rolnicy korzystali z pomocy środków unijnych i wierzyli w szybki wzrost popytu na produkty ekologiczne. Popyt rośnie, ale jednak nie tak szybko, jak się spodziewano.

Jak podają producenci, jeszcze kilka lat temu za ekomalinę w skupie płacono 13 złotych. W tym roku zaledwie 5 złotych - pomimo wzrostu kosztów zatrudnienia pracowników. Rozwiązaniem nie jest także eksport - zachodni przetwórcy zdają sobie sprawę z trudnej sytuacji polskich rolników i twardo negocjują ceny zakupów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.