20.03.2020/23:16

Eksperci: Bez odpowiednich przepisów dojdzie w handlu do fali bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Zapowiedziane 18 marca 2020 r. założenia programu „Tarczy Antykryzysowej” są niewystarczające dla przedsiębiorców handlowych i usługowych oraz właścicieli centrów handlowych w Polsce - oceniają eksperci Retail Institute.

Trudno przewidzieć długofalowe skutki epidemii koronawirusa dla gospodarki i handlu. Przecięte zostały łańcuchy produkcji, dostaw, sprzedaży, transportu, spada PKB, pikuje giełda. Branże zależne zarówno od firm zarządzających centrami handlowymi jak i prowadzących na ich terenie działalność handlową i usługową z dnia stanęły na progu bankructwa. Handel detaliczny to skomplikowany system naczyń połączonych i wzajemnie od siebie zależnych.

Eksperci Retail Institute nie widząc w propozycjach „programu Tarczy Antykryzysowej” rozwiązań, które w znaczący sposób zmieniłyby sytuację firm, ponowili apel do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o stworzenie pakietu rozwiązań osłonowych dla centrów i sieci handlowych. Galerie handlowe mają fundamentalne znaczenie dla możliwości dalszego funkcjonowania firm handlowych i usługowych w centrach handlowych w Polsce.

Eksperci podkreślili konieczność wdrożenia korekt do Rozporządzenia z 13 marca 2020 r. Luki w przepisie spowodują ogromne trudności firm, które w nią wpadły, a możliwość dochodzenie przez nie swoich praw już dziś jest ograniczona. Jako, że nie jest to rozwiązanie, które w jakimkolwiek stopniu generuje koszty po stronie budżetu państwa, a jedynie porządkujące stan prawny, prosimy o pilne zmiany.

Od poniedziałku sieci handlowe i usługowe wynajmujące lokale w centrach handlowych w całej Polsce przekazują zarządcom i właścicielom pisma informujące o wstrzymaniu się od spłat zobowiązań czynszowych, deklarując jednocześnie gotowości ponoszenia opłat serwisowych i eksploatacyjnych w określonej przez strony wysokości, oraz z propozycją wydłużenia okresu najmu o czas, na który działalności została zawieszona.

Zarządcy i właściciele centrów handlowych, mimo dobrej woli, nie mogą dziś odpowiedzieć na te wnioski. Tym samym postulat centrów handlowych dotyczący „wakacji od rat kredytowych” jest w tej chwili tym co pozwoli docelowo udzielić najemcom galerii „wakacji czynszowych”. Powstałe w ten sposób środki i rezerwy finansowe w firmach pozwolą utrzymać zbliżony do aktualnego poziom zatrudnienia i pokryć bieżące, podstawowe  koszty ich działalności. Zdaniem ekspertów bez tego rozwiązania dojdzie do fali bankructw na niespotykaną dotąd skalę.

Przedstawiciele Retail Institute apelują do resortów rozwoju i zdrowia o wdrożenie skutecznych mechanizmów osłonowych dla firm.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Odpływ 21.03.2020

  Zwyczajnie rynek oczyści się że słabych podmiotów gospodarczych i ustąpi nowym. Ot podstawy ekonomii. Podobnie w przyrodzie w czasie klęski suszy giną słabe osobniki, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Po co zaburzać ten naturalny cykl fluktuacji?

 • romdavis 21.03.2020

  to wszystko ciekawie brzmi, cos jak "science fiction" a w realu jest perfekt przepisem na katastrofe jakiej swiadkami nie bylismy dotad od ponad 100 lat a moze nawet nigdy.
  To wszystko zmierza w kierunku dawniej zapowiadanego przez osoby czy grupy analitykow specjalistow tzw GCR - RV, Globalny Reset - GCR - Globalny reset walut: Decydenci finansjera "The Alliance" zastosuje określoną formułę ilościową, aby ustalić ilość dostępnej waluty „w kraju”, która ma być zabezpieczona złotem w QFS - Kwantowy system finansowy, Wyniki formuły ustalą wartość godziwą aktywów każdego kraju w porównaniu do innego.

  RV - Revaluation: przeszacowanie jest obliczoną korektą w górę oficjalnego kursu wymiany w danym kraju względem wybranego poziomu bazowego, takiego jak stawki płac, cena złota lub obca waluta. W systemie o stałym kursie walutowym tylko rząd danego kraju, na przykład jego bank centralny, może zmienić oficjalną wartość waluty.
  Za takie info powinienem brac $$$$....

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.