03.03.2017/11:10

Eksport koncentratu jabłkowego na wysokim poziomie

Początek nowego sezonu przyniósł wzrost sprzedaży zagranicznej krajowego skoncentrowanego soku jabłkowego (AJC) – informują eksperci Banku BZ WBK.

Jak wynika z danych Global Trade Atlas (za food news) w okresie wrzesień- listopad 2016 r. na eksport trafiło 90,6 tys. t koncentratu, co przełożyło się na prawie 25-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznych miesięcy poprzedniego roku.

W listopadzie na eksport trafiło 35 tys. t wobec 30 tys. w tym samym miesiącu 2015 r. Był to wolumen jedynie nieznacznie niższy od listopada w rekordowym, pod względem eksportu, sezonie 2014/2015.

We wskazanym miesiącu, podobnie jak w całym poprzednim sezonie, największym odbiorcą polskiego koncentratu były Niemcy.

Jak podał portal food news, w analizowanym okresie na rynek naszego zachodniego sąsiada trafiło 16 tys. t, tj. o 18% mniej w relacji rocznej. Nie uległ znaczącej zmianie eksport do Austrii oraz Wielkiej Brytanii. Polska za to podwoiła sprzedaż do Holandii, osiągając 2,5 tys. t. Więcej sprzedano tez na Słowację (2 tys. t) oraz do USA (1,4 tys. t).

 Jak zauważył portal, z początkiem sezonu polscy eksporterzy znacząco zwiększyli aktywność również na mniejszych rynkach, nawet takich gdzie można sprzedaż jedynie niewielkie wolumeny koncentratu. Ta strategia miała wpływ na poziom sprzedaży zagranicznej.

Według danych food news w miesiącach IX-XI 2016 r. średnia cena FOB polskiego koncentratu wyniosła 847 euro/t i była o 28% niższa niż w analogicznym okresie 2015 r. Polski sok utrzymywał przewagę cenową nad AJC z Chin.

Na przełomie roku średnia cena soku z Polski wzrosła, osiągając 900 euro/t. Było to jednak znacznie mniej niż przed rokiem. Na niskim poziomie utrzymują się też ceny jabłek przemysłowych. Z danych IERiGŻ wynika, że w styczniu za te owoce przemysł płacił średnio 0,33 zł. Było to poziom wprawdzie wyższy o 0,03 zł/kg niż rok wcześniej, jednak aż o 27% niższy od średniej z lat 2011-15.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.