13.08.2020/08:47

Eksport polskiej żywności znów idzie do góry. Najlepsze dane od początku pandemii

Z danych GUS wynika, że indeks zamówień zagranicznych na polską żywność wyniósł w lipcu 11,5 pkt. Widać zatem wyraźną poprawę po najgłębszej zapaści w historii.

Temat porusza „Rzeczpospolita”. Jak zaznacza to wynik głównie zamkniętego kanału HoReCa w całej Europie i braku sprzedaży żywności w restauracjach. Największe straty ponieśli eksporterzy wieprzowiny  (w pierwszych pięciu miesiącach roku wartość eksportu spadła o 11 proc.), drobiu (9 proc.) i wołowiny (3 proc.)

Teraz sytuacja powoli się stabilizuje, jednak eksperci są ostrożni w szacunkach, głównie ze względu na możliwą drugą falę pandemii.

Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności studzi nastroje, podkreślając, że owszem wzrost jest, ale na razie zbyt wcześnie na ocenę tego, czy to trwała tendencja. Dodaje, że na razie szczególnie wysoką odporność na wahania wykazują produkty przetworzone, zapakowane i zabezpieczone. To efekt zmiany postrzegania bezpieczeństwa produktów przez konsumentów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także