08.06.2018/14:25

Enterprise Investors kupuje sieć handlową Studenac

Należący do Enterprise Investors (EI) fundusz Polish Enterprise Fund VIII podpisał umowę na mocy której obejmie 100 proc. akcji firmy Studenac, położonej w Dalmacji (Chorwacja) sieci sklepów spożywczych. Sprzedającym jest pan Josip Milavić, założyciel spółki. Transakcja wymaga zgody chorwackiego urzędu antymonopolowego. Wartość transakcji nie została ujawniona.

Studenac rozpoczął działalność na początku lat 90-tych jako firma rodzinna. Jej założycielem jest Josip Milavić. Początkowo spółka skupiała się na handlu hurtowym, a w miarę upływu czasu rozbudowywała część detaliczną. Obecnie handel detaliczny żywnością jest dominującą działalnością spółki i generuje 95 proc. przychodów.

Pod koniec 2017 roku sieć Studenac liczyła 384 sklepy, których średnia powierzchnia sprzedaży wynosi 120 mkw. Większość placówek położona jest na wybrzeżu Adriatyku i wyspach, pozostała część znajduje się głębi regionu oraz w dużych nadmorskich miastach, takich jak Dubrownik i Split. W przeciągu trzech lat sieć powiększyła się o 60 nowych sklepów, a przychody spółki w 2017 roku przekroczyły 200 milionów EUR. Obecnie firma zatrudnia ponad 2.600 osób.

 - W ostatnich latach rynek handlu detalicznego żywnością w Chorwacji charakteryzował się stabilnym wzrostem. Stoją za tym zarówno rosnący dochód rozporządzalny mieszkańców, jak i dynamiczny wzrost liczby turystów. Jednocześnie już dziś możemy zaobserwować, że branża ewoluuje w kierunku nowoczesnych formatów handlowych. Wierzymy, że Studenac będzie korzystał zarówno z dobrych warunków makroekonomicznych, rosnącego w siłę przemysłu turystycznego, jak i preferencji konsumentów do zakupów w pobliżu miejsca pracy lub domu - komentuje Michał Kędzia, partner w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycję.

I dodaje: - W trakcie naszej inwestycji planujemy przyspieszyć rozwój sieci, aktywnie uczestniczyć w konsolidacji rynku i poprawić wydajność obecnych sklepów.

EI poszerzy zarząd spółki o ekspertów branżowych, którzy współpracując z obecnym zespołem zapewnią pomyślny przebieg przejęcia firmy od założyciela.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.