02.11.2017/19:32

Enterprise Investors przejmie słowacką sieć handlową CBA Slovakia 

Polish Enterprise Fund VII, fundusz private equity zarządzany przez Enterprise Investors (EI), podpisał umowę, na mocy której kupi 100% akcji CBA Slovakia. Spółka ta jest jedną z największych niezależnych sieci handlowych na Słowacji. Wartość transakcji nie została ujawniona. 

Enterprise Investors zapewni dofinansowanie spółki CBA Slovakia w wysokości 16 milionów euro, środki te przeznaczone będą na zmniejszenie zadłużenia i sfinansowanie dalszego rozwoju sieci. 

- Jesteśmy przekonani, że CBA Slovakia jest dobrą platformą do rozwijania formatu proximity, którego znaczenie rośnie, ponieważ konsumenci coraz chętniej robią zakupy spożywcze blisko domu lub miejsca pracy - powiedział Michał Rusiecki, partner zarządzający w Enterprise Investors odpowiedzialny za transakcję.      

- Naszym celem jest wsparcie spółki w realizacji ambitnych planów związanych z modernizacją sieci, jak i jej rozbudową. Zamierzamy oferować klientom wysokiej jakości artykuły, w tym produkty świeże i lokalne, które dzięki naszym sklepom będą mogli kupić blisko miejsca zamieszkania - dodał Martin Chocholáček, dyrektor w Enterprise Investors odpowiedzialny za inwestycje na Słowacji.  

Lukáš Mucha, prezes CBA Slovakia tak skomentował transakcję oraz dalsze plany spółki: - Cieszymy się na nowy etap i partnerstwo z Enterprise Investors. Doceniamy sukcesy EI w naszym sektorze. Ich potwierdzeniem są ostatnio zakończone inwestycje w polskie Dino czy rumuńską sieć Profi. Jestem przekonany, że dzięki wsparciu takiego inwestora nasza spółka będzie bardzo szybko się rozwijać.

CBA Slovakia składa się z 310 sklepów w formatach convenience i proximity położonych w zachodniej i centralnej części kraju. Jest to jedna z największych niezależnych sieci handlowych na Słowacji, plasująca się zaraz za międzynarodowymi graczami. Założycielem spółki był Marián Šufliarsky. Jego syn – Marián Šufliarsky Jr. – był odpowiedzialny za jej dalszy rozwój. To pod jego zarządem znaczna część sklepów została zmodernizowana, był on również odpowiedzialny za poszerzenie sieci o format proximity. CBA Slovakia jest częścią grupy zakupowej CBA, drugiej największej tego typu organizacji na Słowacji. W 2016 roku przychody spółki wyniosły 130 milionów euro.   

Transakcja wymaga zgody słowackiego urzędu antymonopolowego.

Od 1990 roku EI zainwestował łącznie 173 miliony euro w pięć sieci działających w sektorze handlu detalicznego żywnością w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym CBA Slovakia. 

Enterprise Investors doradzali: kancelaria White & Case, PwC oraz GHS Legal. Główny doradca strony sprzedającej - KPMG Corporate Finance – wspierany był przez kancelarię Hillbridges oraz dział podatkowy i księgowy KPMG . 

Enterprise Investors jest jedną z największych firm private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Działa od 1990 roku i utworzyła dziewięć funduszy o łącznym kapitale przekraczającym 2,5 miliarda EUR. Fundusze te zainwestowały ponad 1,8 miliarda EUR w 139 spółek działających w różnych sektorach gospodarki. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.