27.02.2017/14:39

Eurocash w tym roku nadal będzie pod presją

Niższe od oczekiwań wyniki finansowe spółki Eurocash, a także niezbyt optymistyczne prognozy dla handlu tradycyjnego spowodowały, że analitycy biura Berenberg obniżyli z "trzymaj" do "sprzedaj" rekomendację dla akcji Eurocashu. Cena docelowa spadła z 40,7 do 31 zł.

Akcje Eurocashu już przed publikacją wyników były o jedną trzecią tańsze niż rok wcześniej, a po ich publikacji jeszcze pogłębiły spadek. W 2016 r. Eurocash wypracował 21,2 mld zł skonsolidowanej sprzedaży, co oznacza wzrost o ponad 4%, jednak wynik EBITDA był o 7% niższy niż rok wcześniej – wyniósł on za cały rok 0,44 mld zł.

Zdaniem analityków Pulsu Biznesu spółka nadal będzie w tym roku pod presją, m.in. dlatego, że słabną niezależne sklepy tradycyjne, co odbija się na wynikach całego segmentu C&C. Ceny hurtowe wciąż są pod presją inflacyjną. Sama firma realizuje kosztowne projekty rozwojowe, takie jak rozwój dystrybucji produktów świeżych do Delikatesów Centrum. Znaczące mogą być też koszty restrukturyzacji Eko Holdingu.

Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocashu zapewnia jednak Puls Biznesu, że obecne inwestycje, choć wpływają na bieżące wyniki finansowe, przyniosą pozytywne rezultaty długofalowe. Menedżer podkreśla też, że projekt Faktoria Win zaczął już na siebie zarabiać, osiągając w ub.r. próg rentowności.

Biuro Berenberg postanowiło jednak obniżyć rekomendację dla akcji Eurocash z „trzymaj” do „sprzedaj”.


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.