26.07.2018/11:46

Europa chce zapobiec wojnie handlowej z Ameryką

UE grozi Amerykanom nowymi cłami, Trump zaś proponuje zniesienie barier taryfowych między USA a Europą. Jego administracja pomaga też rolnikom dotkniętym konfliktem – podaje „Rzeczpospolita”.

Jak donosi dziennik, UE próbuje odwieść Trumpa od spełnienia groźby mówiącej o nałożeniu 20-proc. ceł na europejskie samochody.

Po tym, gdy USA podwyższyły cła na stal i aluminium, UE odpowiedziała odwetową podwyżką ceł na amerykańskie produkty, których roczny import do UE sięga 3,3 mld dol. (m.in. na motocykle Harleya-Davidsona, dżinsy, ketchup i masło orzechowe).

W reakcji na to Trump zapowiedział, że może nałożyć karne cła na europejskie samochody. Od czasu do czasu przypomina tę groźbę, a unijni decydenci obawiają się, że ją spełni.

Stąd środowa wizyta Junckera w Waszyngtonie. Cecilia Malmstrom, unijna komisarz ds. handlu powiedziała szwedzkiemu dziennikowi „Dagens Nyheter”, że jeśli Trump nałoży karne cła na europejskie samochody, to UE odpowie podwyżką ceł na produkty sprowadzane z USA za 20 mld dol. rocznie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.