13.04.2020/12:28

Europejskie firmy będą przejmować Chińczycy? Wiceszefowa KE ostrzega

Margrethe Vestager, wiceszefowa Komisji Europejskiej, w rozmowie z "Financial Times”  podkreśliła, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad planem ochrony przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa. Głównym zagrożeniem ma być przejmowanie europejskich firm przez Chiny.

Vestager odpowiadała wcześniej za politykę konkurencji i zajmowała się m.in. ochroną firm przed złowrogimi przejęciami, fuzjami i niedozwoloną pomocą państwową. Obecna wiceszefowa KE oceniła, że ryzyko przejmowania europejskich firm przez Chińczyków w związku z koronakryzysem jest bardzo wysokie.

Wiceprzewodnicząca KE zaznaczyła, że sytuacja jest wyjątkowa i "wymaga od wszystkich intensywnej pracy". "To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne", bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw. Taka sytuacja może sprzyjać przejęciom europejskich biznesów przez bogate i wpływowe Chiny.

Wywodząca się z Danii unijna urzędnik zasygnalizowała też, że konieczna będzie większa elastyczność w podejściu Komisji Europejskiej do zagadnień konkurencji. Polityka antymonopolowa w ramach jednolitego rynku jest wyłączną kompetencją Unii Europejskiej. "Nie mamy żadnego problemu z tym, by państwo działało jak uczestnik rynku, gdy to konieczne, by zablokować możliwość przejęcia firmy przez obcy kapitał" - zadeklarowała.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.