17.08.2018/09:52

Europol ściga handlarzy fałszywym tuńczykiem

Cztery osoby zatrzymane i 45 ton skonfiskowanego tuńczyka – to bilans wspólnego śledztwa Komisji Europejskiej i Europolu o kryptonimie „Opson VII”, które ma na celu walkę z zafałszowanymi produktami.

O sprawie pisze Rzeczpospolita. Akcja objęła 11 krajów UE. Zatrzymań udało się dokonać w Hiszpanii, gdzie w ręce policji wpadły cztery osoby, które zaangażowane były w obrót podrobioną rybą. Wiadomo także, że w cały proceder zamieszane były trzy przedsiębiorstwa i trzy siatki rybackie. Cały proceder polegał na tym, że mrożonego tuńczyka, przeznaczonego na konserwy ulepszano chemicznie i sprzedawano, jako świeży, co wiązało się z dużo większymi zyskami. Za kilogram mrożonej ryby trzeba bowiem zapłacić 3 euro, za świeżą już 15 euro.

W ciągu całej operacji „Opson VII”, która trwała od grudnia 2017 do marca 2018 w sumie udało się zabezpieczyć 3,62 tys. ton i 9,7 mln litrów podrobionej żywności i napojów. Kontrole przeprowadzano w sklepach, na targach, w portach morskich i lotniczych, a także w fabrykach.

Więcej w Rzeczpospolitej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.