19.11.2020/13:32

[FBK 2020] GfK: Koronawirus zainfekował polski rynek kosmetyczny. Konsumenci zmienili swoje nawyki

– Najmocniej straciły kategorie makijażowe. O ile na początku pandemii było jeszcze nie najgorzej, o tyle w kolejnych tygodniach wydatki na te kategorie zaczęły maleć – powiedziała Ewa Sech, commercial director Advanced Solutions Poland, GfK Consumer Panels, podczas swojego wystąpienia na VIII Forum Branży Kosmetycznej.

Ekspertka podkreśliła, że polscy konsumenci są pełni obaw. Boją się przede wszystkim o swoje zdrowie (85 proc.), a także o stan gospodarki (75 proc.). Nie obawiamy się jednak tego, że zabraknie asortymentu w sklepie.

Dodała również, że wiosenny lockdown był hossą dla takich produktów chemicznych i kosmetycznych, jak mydło czy papier toaletowy, którego sprzedaż wzrosła dwukrotnie.

– Mydło zrobiło niesamowitą karierę na początku epidemii. Wydatki na nie wzrosły o ponad 100 proc. w takich krajach, jak Polska czy Niemcy – powiedziała Ewa Sech, commercial director Advanced Solutions Poland, GfK Consumer Panels, podczas swojego wystąpienia na VIII Forum Branży Kosmetycznej.

Straciły jednak kategorie makijażowe. Na początku lockdownu ich sprzedaż utrzymywała się jeszcze na względnie niezłym poziomie, później zaczęła jednak mocno spadać. O kilkadziesiąt procent spadłą chociażby sprzedaż szminek. Wiąże się to oczywiście ze zmianą zachowań – rzadziej wychodzimy z domu, nie chodzimy do pracy czy szkoły.

Sech zaznaczyła, że największym beneficjentem sytuacji jest kanał e-commerce. W czasie pandemii w kategorii kosmetyków i środków czystości zanotowano wzrost sprzedaży o 27,7 proc. Oznacza to, że produkty chemiczne lub kosmetyczne kupiło w ten sposób o 1,6 mln gospodarstw domowych więcej.

Pandemia przyczyniła się też do wzrostu zakupów wegańskich i organicznych, także tych kosmetycznych. Penetracja kosmetyków eko zwiększyła się o 6pp, to 800 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.

Forum Branży Kosmetycznej 2020 - partnerzy (wiadomoscikosmetyczne.pl)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także