10.07.2020/15:49

FDA: podgrzewany tytoń jest znacząco mniej szkodliwy od papierosów

Amerykański urząd ds. żywności i leków FDA zezwolił firmie Philip Morris Products na sprzedaż systemu podgrzewania tytoniu iQOS jako „wyrobu tytoniowego o zmodyfikowanym ryzyku” (MRTP). To drugi produkt w ogóle i pierwszy wyrób tytoniowy, który zyskał takie uprawnienia.

Zaklasyfikowanie produktu do grupy MRTP oznacza w praktyce, że jej producent może wprowadzać na rynek i reklamować dany produkt jako „zawierający mniej szkodliwych substancji”, „zmniejszający ryzyko wystawienia na działanie szkodliwych substancji” lub „pozbawiony szkodliwych substancji”. Zezwolenia te wydawane są w przypadku gdy może to przynieść korzyść zdrowotną dla populacji.

Decyzja FDA oznacza zatem, że ten federalny urząd uznał, iż przerzucenie się palaczy ze zwykłych wyrobów tytoniowych na system podgrzewania tytoniu – w tym wypdaku iQOS – może przynieść im wymierne korzyści zdrowotne. Autoryzacja nakłada jednak na producenta obowiązek monitorowania rynku i prowadzenia badań, które pozwolą dokonywać systematycznych ocen i potwierdzać słuszność decyzji FDA – badanie mają obejmować m.in. potencjalny wzrost użycia produktu przez młodzież.

FDA już w kwietniu 2019 r. wydała zgodę na wprowadzenie do sprzedaży systemów iQOS, jednak nie mogły one być oznaczane jako „zdrowsze” od papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Obecnie, po przyznaniu certyfikatu MRTP, producent będzie mógł wprowadzać na rynek te systemy, opatrując je następującymi informacjami:

Zgodnie z dostępnymi dzisiaj badaniami:

  • system iQOS podgrzewa, a nie spala tytoń
  • ta metoda znacząco zmniejsza powstawanie szkodliwych lub potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych
  • badania naukowe pokazały, że całkowite przerzucenie się z konwencjonalnych papierosów na system iQOS znacząco zmniejsza ekspozycję organizmu na szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe substancje

Już wcześnie pozytywne opinie na temat iQOS wydały odpowiednie instytucje ochrony zdrowia Belgii, Japonii, Niemiec i Niderlandów.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • fryc 13.07.2020

    tylko że w pl nie zrobi to wrażenia.

  • observer 10.07.2020

    Od dawna wiadomo ale dobrze że potwierdzone naukowo i urzędowo

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.