28.03.2022/18:48

Finalizacja prac nad powołaniem Narodowego Holdingu Spożywczego

We wtorek, 29 marca br. minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin ogłoszą finalizację prac nad powołaniem Holdingu Spożywczego.

Wszystko wskazuje na to, że słowa Henryka Kowalczyka o przyspieszeniu prac nad Narodowym Holdingiem Spożywczym okazały się prawdą. Już we wtorek wicepremierzy i ministrowie rolnictwa oraz aktywów państwowych przedstawią szczegóły projektu, nad którym resorty pracują od prawie siedmiu lat.

NHS ma wystartować w pierwszym półroczu tego roku. Holding ma skupiać spółki przetwórstwa spożywczego, ale okazuje się że nie tylko one. W ubiegłym tygodniu Henryk Kowalczyk powiedział, że nabywane będą zakłady przetwórcze, a "wkrótce przyjdzie również czas na sieć handlową".

Zapytany o to, które sklepy mają wejść do holdingu powiedział, że pierwsze takie placówki trzeba będzie nabyć. W pierwszej kolejności rząd skupia się na spółkach strategicznych rolnych, które już są w holdingu, czyli na Krajowej Spółce Cukrowej i magazynach zbożowych Elewarr.

Narodowy Holding Spożywczy powstaje na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, która oprócz przetwórstwa buraków cukrowych i produkcji cukru zajmuje się przetwórstwem  obrotem zbożami, przetwórstwem warzyw i owoców, produkcją skrobi ziemniaczanej i produkcją słodyczy.

Sam NHS, zdaniem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina ma wzmocnić pozycję rynkową spółek Skarbu Państwa i zabezpieczyć rozwój podmiotów wchodzących w jego skład. „Efektem budowy holdingu będzie wzrost przychodów nowo powstałej grupy kapitałowej. Holding ma szansę generować przychody na poziomie 3,2 mld zł rocznie” – mówił wicepremier w listopadzie 2021 roku podczas podpisywania listu intencyjnego w sprawie powołania Narodowego Holdingu Spożywczego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Christian 29.03.2022

    Już widocznie brakuje dobrze płatnych posad w istniejących firmach i Pis musi tworzyć nowe posady. W CPK niezłą kasę od kilku lat zarabia 300 osób a Zarząd to ]już milionerzy, tylko lotniska nie widać, zresztą czy w obecnej sytuacji jest jeszcze potrzebne ?

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także