26.09.2019/16:38

Firmy handlowe prognozują pogorszenie koniunktury w ciągu kolejnych sześciu miesięcy

W III kwartale 2019 roku koniunktura w handlu uległa dalszemu pogorszeniu. Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH (IRGTRD) zmniejszyła się o 2,8 punktu i obecnie wynosi -1,5 pkt. Jest również niższa od średniej dla III kwartału z ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona -0,1 pkt) oraz niższa od poziomu odnotowanego przed rokiem (3,2 pkt w III kwartale 2018 r.).

Dane z badania „Koniunktura w handlu. III kwartał 2019” wskazują, że w ciągu kwartału spadły wartości sald odpowiedzi na pytania o: ogólną i finansową sytuację przedsiębiorstw handlowych, wielkość zapasów, wielkość zakupów produktów  krajowych, wielkość zatrudnienia, ilość sprzedawanych towarów oraz wielkość powierzchni magazynowych. 

Przedsiębiorcy ocenili jednak swoją ogólną kondycję jako dobrą - saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +8,3 pkt. Na aktualne saldo złożył się następujący rozkład odpowiedzi: 19,3% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 69,7% ankietowanych za średnią, natomiast 11,0% za słabą. Przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w najbliższych 6 miesiącach są pesymistyczne. 

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników oraz niedostateczny popyt.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.