14.08.2019/09:56

Firmy handlowe zapłaciły w ubiegłym roku zaskakująco dużo podatku CIT

Firmy z branży handlu detalicznego zapłaciły w 2018 r. ok. 1,5 mld zł tytułem podatku CIT. Na tle poprzednich lat to zaskakująco dużo – ocenia „Rzeczpospolita”.

Portal zwraca uwagę, że wysoka kwota podatku dochodowego od przedsiębiorstw, jaka wpłynęła w ubiegłym roku od sieci detalicznych, może nie wystarczyć, by rząd zrezygnował z wprowadzenia specjalnego podatku handlowego. Przypomnijmy, że w 2016 r., gdy uchwalana była ustawa o podatku handlowym, rząd szacował wpływy z tej daniny na ok. 1,5 mld zł.

Wśród ok. 180 firm o najwyższych przychodach w ostatnich sześciu latach, które wzięła pod lupę „Rzeczpospolita”, zdecydowanie największymi płatnikami CIT okazują się banki – największe z nich wyjątkowo udanym dla sektora roku zapłaciły prawie 5,5 mld zł CIT, czyli o prawie 1,2 mld więcej niż rok wcześniej.

Znaczne wpływy fiskus notuje także w przypadku przedsiębiorstw publicznych – największe wpłaciły łącznie ok. 3,8 mld zł.

Czytaj więcej na stronie rp.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.