06.11.2017/13:38

Firmy nie będą musiały przechowywać akt pracowniczych przez pół wieku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Skrócony zostanie okres przechowywania dokumentów pracowniczych, z 50 do 10 lat. Dopuszczona zostanie także elektroniczna forma przechowywania dokumentów.

Obecnie pracodawca ma obowiązek przechowywać wszystkie dokumenty pracownicze w formie papierowej, przez 50 lat. W przypadku zakończenia działalności akta pracownicze muszą być zdeponowane w uprawnionym archiwum. Długie przechowywanie wielu papierowych dokumentów wiąże się z wysokimi kosztami, które Ministerstwo Rozwoju szacuje w skali gospodarki na 130 mln zł.

Podstawowym celem długookresowego przechowywania dokumentów jest ich wykorzystanie w sporach między pracownikiem a pracodawcą oraz do potwierdzenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych okresów zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia po wystąpieniu z wnioskiem o ustalenie emerytury, renty lub świadczenia przedemerytalnego.

Obecnie wymaganą formą prowadzenia akt osobowych i dokumentacji pracowniczej jest postać papierowa. Przedsiębiorcy, w celu zmniejszenia kosztów tworzą elektroniczne akta osobowe, jednak mają one jedynie charakter pomocniczy. Projekt zakłada wprowadzenie możliwości wykorzystywania przez pracodawców systemów teleinformatycznych do obsługi dokumentacji pracowniczej i tworzenia samodzielnych elektronicznych akt osobowych, bez konieczności tworzenia papierowej wersji.

Od 7 listopada do 5 grudnia 2017 r. trwać będą konsultacje społeczne projektu ustawy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.