05.04.2020/15:47

Firmy produkcyjne lepiej radzą sobie z kryzysem

Co piąta firma nie ma rezerw finansowych, zaś 28 proc. przedsiębiorców uważa, że bez zwolnień firmie nie uda się przetrwać. Najtrudniej jest przedsiębiorcom w branży usługowej, w mniejszym stopniu ucierpiała produkcja – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego, niemal co piąte przedsiębiorstwo w Polsce nie posiada rezerw finansowych, a 30 proc. posiada zapasy finansowe tylko na miesiąc lub dwa.

Jednocześnie tylko 4 proc. przebadanych firm spodziewa się, że kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa uda się zażegnać w zaledwie kilka tygodni. To wyniki najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego przeprowadzonych w pierwszych dniach kwietnia 2020 r.

Aż 39 proc. przebadanych przedsiębiorstw spodziewa się, że kryzys potrwa do wakacji, a 32 proc. respondentów uważa, że stan ten utrzyma się aż do końca roku.

Przeszło jedna czwarta firm (26 proc.) przewiduje, że posiada zapasy finansowe pozwalające przetrwać okres powyżej 3 miesięcy, przede wszystkim dotyczy to firm średnich (33 proc.). 22 proc. badanych przedsiębiorstw ma środki finansowe na maksymalnie kwartał, są to głównie reprezentanci sektora handlowego. Wśród firm niemających zapasów finansowych przeważają mikroprzedsiębiorstwa (26 proc.).

Ograniczenia w poruszaniu się – a co za tym idzie, ogromne wyciszenie gospodarki – trwają od trzech tygodni, ale to wystarczyło, by na koniec marca 2020 r. już ponad połowa przebadanych przedsiębiorstw odnotowała spadek przychodów w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.