17.02.2017/10:00

Firmy tworzą etaty. Zatrudnienie w Polsce szybko rośnie

O 4,5 proc. wzrosło w ciągu roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw – podał Główny Urząd Statystyczny.

Według najnowszych danych GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu br. 5,95 mln osób i było wyższe o 4,5 proc. niż rok temu – podaje serwis gazeta.pl. Co ważne, tylko w styczniu przybyło aż 160 000 etatów. Przez cały ubiegły rok firm stworzyły 173 000 miejsc pracy.

Tak świetne dane ekonomiści tłumaczą metodologią badania przedsiębiorstw przez GUS, która nieco utrudnia interpretację danych, zwracają jednak też uwagę na inną możliwą przyczynę. Ich zdaniem pozytywny wpływ na liczbę etatów mogło mieć wprowadzenie z początkiem roku minimalnej płacy godzinowej dla umów zlecenia i samozatrudnionych (tzw. umów śmieciówek).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w styczniu 4 277,3 zł. Oznacza to, że w ciągu roku wzrosło o 4,3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem odczytów, czyli grudniem 2016 – spadło o 7,7 proc. (wówczas wynosiło 4635,77 zł).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.