22.01.2019/15:33

Fiskus masowo kontroluje JPK. Pod lupę wzięto już 10 mld faktur!

Ponadto, organy podatkowe posiadają dostęp do aplikacji o podobnej funkcji co WRO- System o nazwie Lunetka. Aplikacja ta umożliwia wyszukiwanie, podgląd i pobranie źródłowego pliku JPK_VAT. W połowie 2018 r. korzystało z niej ponad 2,8 tys. użytkowników, a liczba plików pobranych za jej pomocą wynosiła ponad 265 tys.

Nie można zapominać, że organy podatkowe podczas pogłębionej analizy korzystają również z innych dostępnych form kontroli. Przykładowo, coraz częściej w ramach kooperacji z Czeską Administracją Podatkową dokonywane są równoległe sprawdzenia określonego kontrahenta, co często potwierdza nierzetelność dokonywanych przez niego transakcji.

Co można sprawdzić dzięki plikom JPK

Organy podatkowe w głównej mierze wykorzystują pliki JPK do czynności sprawdzających oraz weryfikowania poprawności deklaracji (przykładowo poprzez weryfikację czy deklaracje z wykazanym zwrotem VAT są zgodne z JPK w zakresie kwot, które zostały wykazane dla danej pozycji). Ponadto, rola Plików JPK jest obecnie niezastąpiona, jeśli chodzi o wykorzystanie ich przy zwrotach podatku VAT – poddany weryfikacji jest NIP kontrahenta i tym samym dokonywana jest weryfikacja, czy jest on czynnym podatnikiem VAT.

Poddając analizie takie dane jak nazwa i adres kontrahenta urzędnicy są w stanie sprawdzić przykładowo czy zaistniała kontrola podatkowa z wykazaniem uszczupleń powyżej 100 tys. zł u danego kontrahenta oraz czy pod adresem siedziby nie znajduje się adres wirtualnego biura. W analizie kontrahentów wykorzystywane są również informacje zawarte w JPK na temat podmiotów nieistniejących, nierzetelnych, podmiotów podejrzanych o bycie “znikającymi podmiotami”, podejrzanych o dokonywanie oszustw w transakcjach wewnątrzwspólnotowych, podmiotów wykreślonych z rejestru podatników VAT. Ponadto, sprawdzana jest poprawność odliczanych faktur kosztowych oraz czy faktury nie zostały zdublowane.

Biorąc pod uwagę obecne możliwości weryfikacji plików JPK, wystarczy wskazać iż w wyniku działań kontrolnych prowadzonych przez Urzędy Skarbowe, podatnicy w 2018 r. złożyli ponad 2 mln korekt plików JPK_VAT. W związku ze zidentyfikowanymi niezgodnościami w rozliczeniu VAT na podstawie JPK_VAT Ministerstwo Finansów wysłało w 2018 r. łącznie ok. 400 tys. informacji do podatników o rozbieżnościach i możliwości dokonania korekty (e-maile, sms, listy).

Wykorzystywane narzędzia informatyczne stanowią obecnie podstawę czynności analitycznych lub sprawdzających. Wyniki analizy służą do podejmowania decyzji, jakie będą dalsze czynności weryfikujące zasadność dokonania zwrotu. Odmowa dokonania zwrotu określona jest wówczas decyzją poprzedzoną przeprowadzonym postępowaniem podatkowym.

Źródło: Deloitte, Alert podatkowy "Masowe kontrole Jednolitych Plików Kontrolnych"

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • K.Olczak 12.12.2019

    (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.