02.09.2016/15:43

Szkody spowodowane przez zakaz handlu w niedziele dotkną konsumentów, pracowników i detalistów

Planowane wprowadzenie zakazu handlu w niedziele spowoduje osłabianie całego sektora handlu detalicznego – twierdzą eksperci z Forum Rozwoju Obywatelskiego.

Zdaniem Rafała Trzeciakowskiego i Macieja Orczyka z Forum Rozwoju Obywatelskiego (FOR), zakaz handlu w niedziele, którego celem jest chronienie małych, niezależnych sklepów przed konkurencją większych, bardziej produktywnych sieci, negatywnie odbije się na wydajności branży. Będzie też kolejnym osłabianiem tego sektora po podatku od sprzedaży detalicznej i wcześniejszych regulacjach handlu.

„Wzrosną koszty zakupów konsumentów ze względu na ponoszenie wyższych kosztów alternatywnych (klient nie będzie mógł zrobić zakupów kiedy jest to dla niego najbardziej wygodne) i potencjalnie wyższych cen (według badań empirycznych, restrykcje powodowały wyższe ceny w Niemczech, Holandii i Szwecji). Skutki zakazu będą różne dla poszczególnych grup klientów, odbijając się przede wszystkim na tych, którzy preferują zakupy w niedzielę, np. ze względu na nieelastyczne godziny pracy” – twierdzą eksperci FOR.

Wskazują, że żadne państwo naszego regionu nie zakazuje handlu w niedzielę. Kraje Europy Zachodniej sukcesywnie liberalizują przepisy od ponad 20 lat. W ostatnich latach 7 państw członkowskich UE zniosło lub znacząco ograniczyło zakaz handlu w niedzielę. Węgry, które jako jedyne w ostatnim okresie wprowadziły niedawno zakaz handlu w niedziele, zniosły go po roku.

Rafał Trzeciakowski i Maciej Orczyk zwracają jednocześnie uwagę, że większość badań empirycznych wskazuje na negatywny wpływ zakazu handlu w niedziele na zatrudnienie. PwC (2015) na podstawie opinii branży przyjmuje spadek zatrudnienia o 62,3-85,5 tys. osób (7 proc.), co jest spójne z efektem jaki Burda i Weil (2005) znaleźli w Kanadzie (5-12 proc.).

„Wolniejszy wzrost produktywności sektora ograniczy tempo podnoszenia wynagrodzeń pracowników. Zakaz będzie miał nierównomierny wpływ na pracowników, odbijając się przede wszystkim na tych, którzy potrzebują pracować w weekendy, np. ze względu na studia. Według Państwowej Inspekcji Pracy, to w małych sklepach faworyzowanych przez zakaz handlu, najczęściej dochodzi do łamania praw pracowniczych i zasad BHP” – uzasadniają przedstawiciele Forum Rozwoju Obywatelskiego.

Sugerują jednocześnie, że na zakazie stracą sklepy w regionach przy granicy z Niemcami, w których funkcjonują jedne z najbardziej restrykcyjnych ograniczeń dni i godzin otwarcia sklepów w UE. Zamknięcie polskich sklepów w niedziele ograniczy ich konkurencyjność dla Niemców jeżdżących do Polski na zakupy.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Jakub 05.09.2016

    Jak na razie to PIS tylko podwyższa podatki i grozi więzieniami, przy okazji funduje nam też dyktaturę przez niszczenie Trybunału. Niech kłamcy i oszuści z PISu powiedzą kiedy obniżą wiek emerytalny, podniosą próg podatkowy do 8 tysięcy, obniżą VAT do 22% i zlikwidują podatek od kopalin. O tym wszystkim PIS bezczelnie kłamał przed wyborami.

  • Woj 05.09.2016

    Coś mi się zdaje, że artykuł został napisany na zlecenie Hipermarketów. Już trzęsą portkami?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.