14.01.2021/09:02

Francuski minister finansów interweniuje w sprawie przejęcia Grupy Carrefour

Rozmowy o ewentualnym przejęciu sieci Carrefour przez kanadyjską firmę Alimentation Couche-Tard, właściciela Circle K, wywołały już reakcję francuskiego rządu - minister finansów mówi o zagrożeniu dla „suwerenności żywnościowej”. Z kolei analitycy są zaskoczeni wyceną Carrefoura sięgającą 16 mld euro.

Francuski minister finansów wystąpił przeciwko negocjowanemu przez Alimentation Couche-Tard przejęciu Grupy Carrefour, której kapitalizacja giełdowa to ok. 16,2 mld euro. Minister twierdzi, że zagroziłoby to „suwerenności żywnościowej” kraju. Interwencja Bruno Le Maire, która nastąpiła zaledwie dzień po ujawnieniu rozmów między obiema firmami, z pewnością skomplikuje sprawy dla Alimentation Couche-Tard.

– Carrefour jest największym prywatnym pracodawcą we Francji i kluczowym ogniwem w łańcuchu zapewniającym bezpieczeństwo żywnościowe Francuzów – powiedział Le Maire w wywiadzie telewizyjnym w środę wieczorem. – Stawką jest nic innego jak suwerenność żywnościowa Francji. Dlatego nie jestem zwolennikiem pomysłu, żeby Carrefour został kupiony przez zagranicznego konkurenta – zaznaczył.

Akcje Carrefoura zakończyły wczorajszy dzień wzrostem o ponad 13 proc. do 17,54 euro, podczas gdy akcje Couche-Tarda spadły o 10 proc.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • vb 14.01.2021

    Hahaha Uczcie się Polacy jak inni walczą o swoje a w Polsce ? Niemcy i Portugalczycy robią co im się podoba.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także