03.12.2020/11:20

Franczyza na rozdrożu. Weź udział w naszym evencie online! [BEZPŁATNA REJESTRACJA]

Kodeks dobrych praktyk we franczyzie, czy ustawa franczyzowa? A może jedno i drugie? Jak wyeliminować patologie z rynku franczyzy? Na te i inne pytania dotyczące systemów franczyzowych odpowiemy podczas pierwszego eventu online z cyklu "WH Fokus", który odbędzie się już we wtorek 8 grudnia. Partnerami wydarzenia są PwC i DZP.

Rejestracja na wydarzenie - pod tekstem.

Próba ucywilizowania franczyzy to jeden z najważniejszych tematów 2020 r. w branży handlowej (i nie tylko) w Polsce. Tematem zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, które - po wiosennych spotkaniach z byłymi franczyzobiorcami, którzy zakończyli działalność z długami - zleciło przygotowanie obszernego raportu o franczyzie. Dokument ujrzał światło dzienne w październiku i wywołał gorącą dyskusję głównie za sprawą zawartych w nim postulatów legislacyjnych, które istotnie wzmacniałyby pozycję franczyzobiorcy w relacji z franczyzodawcą.

Zgodnie z propozycjami zawartymi w raporcie, prezes UOKiK zyskałby kompetencje do ochrony zbiorowych interesów franczyzobiorców. Organizatorzy sieci musieliby przedstawiać potencjalnemu franczyzobiorcy tzw. prospekt informacyjny na co najmniej dwa tygodnie przed podpisaniem umowy lub zapłatą za cokolwiek. Byłby to dokument zawierający ogromną ilość danych: wzór umowy franczyzowej, wykaz wszystkich opłat, obowiązków, kar itp. (łącznie aż 25 pozycji). Rozwijanie sieci we franczyzie bez wcześniejszego "dokładnego, długotrwałego" sprawdzenia modelu biznesowego przez organizatora sieci stałoby się czynem nieuczciwej konkurencji, a za podawanie nieprawidłowych informacji o korzyściach wynikających z przystąpienia i uczestnictwa w sieci franczyzowej groziłaby kara grzywny.

Równolegle przedsiębiorcy zrzeszeni w zespole ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP pracują nad Kodeksem dobrych praktyk we franczyzie. Trwają próby stworzenia dokumentu, pod którym podpisaliby się zarówno najwięksi franczyzodawcy, jak i organizacje reprezentujące franczyzobiorców. Niewykluczone, że taka "samoregulacja" branży powstrzyma rząd i sejmową większość - przynajmniej na jakiś czas - przed zmianami w prawie. Do gry włączyła się też opozycyjna Lewica, która zapowiedziała przygotowanie własnego projektu ustawy o franczyzie.

Podczas pierwszego eventu z cyklu "WH Fokus" znajdziemy się w samym centrum dyskusji o tych tematach. Podczas wydarzenia zabiorą głos m.in. autor raportu powstałego na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawiciel Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (instytucja formalnie odpowiedzialna za tenże raport), jak i szef zespołu pracującego nad Kodeksem dobrych praktyk we franczyzie. Oprócz tego ekspert PwC zaprezentuje najnowsze dane o rynku franczyzy w Polsce i opowie o kluczowych występujących na nim trendach, a przedstawicielka kancelarii DZP zwróci uwagę na prawne aspekty związane z ewentualnymi regulacjami dot. franczyzy.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu online i zadawania pytań prelegentom (odczytamy najciekawsze z tych, które pojawią się na czacie).

Kiedy? - 8 grudnia 2020 r. (wtorek), początek o godz. 10.00
Gdzie? - platforma Zoom (osoby, które się zarejestrują, otrzymają mailowo link przed startem eventu)
Wcześniejsza rejestracja (bezpłatna) jest warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Wydarzenie poprowadzą: Irina Nowochatko-Kowalczyk, sekretarz redakcji "Wiadomości Handlowych", oraz Paweł Jachowski, zastępca redaktora naczelnego portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Program wydarzenia:*

10.00 Rozpoczęcie

10.05-10.25 "Rynek franczyzy w Polsce AD 2020"
Michał Bliźniak, Dyrektor w Zespole Dóbr Konsumenckich i Handlu Detalicznego w PwC Polska

10.25-10.40 "Biznes franczyzowy - problemy i pomysły na ich rozwiązanie"
Jędrzej M. Kondek, sędzia, Kierownik Sekcji Prawa i Procesu Cywilnego z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości

10.40-11.00 "Lewiatan i gospodarczy plankton. Dysproporcja sił na rynku franczyzowym w Polsce"
dr hab. Rafał Adamus, prof. Uniwersytetu Opolskiego

11.00-11.20 "Franczyza z ludzką twarzą. Czy regulacje są potrzebne?"
Dr Anna Hlebicka-Józefowicz, prawnik w Zespole Doradztwa Regulacyjnego i Legislacyjnego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

11.20-11.40 "Kodeks dobrych praktyk we franczyzie - ujawnienie założeń"
Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, przewodniczący zespołu ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP

11.40-12.10 "Czy wystarczy kodeks? Samoregulacja alternatywą dla ustawy" - debata
dr hab. Rafał Adamus, prof. Uniwersytetu Opolskiego
Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Mikroprzedsiębiorców i Franczyzobiorców, przewodniczący zespołu ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP
Dr Anna Hlebicka-Józefowicz, prawnik w Zespole Doradztwa Regulacyjnego i Legislacyjnego kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

12.10 Zakończenie

* organizator zastrzega możliwość zmian w programie

Rejestracja:

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jan 08.12.2020

    Nasz rząd jest za slaby na to żeby ten problem rozwiązać, widać to wielkich graczach na rynku np. Żabka robi co chce, po za tym jak można dopuścić trzy pomioty gospodarcze do tak dużego udziału w rynku np. Biedronka Lidl czy Żabka

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.