06.12.2019/21:32

Fundacja donosi do prokuratury na Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie decyzji o karpiu

Fundacja Viva! zawiadamia prokuraturę w sprawie decyzji Głównego Lekarza Weterynarii, który w tym roku znów zgodził się na sprzedaż żywych ryb w foliowych workach z kratką dystansującą, ale bez wody – informuje „Rzezcpospolita”.

GLW powołał się przy tym na badania Zakładu Ichtiologii i Gospodarki Rybackiej w Gołyszu, które stwierdzają, że ryby mogą w takich kratkach oddychać przez skórę. Fundacja zaznacza, że badania naukowe wskazują, że ryby faktycznie oddychają przez skórę, ale nie pozwala to na dotlenianie ich narządów wewnętrznych i mózgu, co oznacza, że ryba w takiej torbie powoli i w męczarniach się dusi.

Pełnomocniczka Fundacji Katarzyna Topczewska powiedziała, że Funadacja zawiadomilła prokuraturę „o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez 2 kolejnych Głównych Lekarzy Weterynarii, którzy mając świadomość, że badania nad kratkami do oddychania przez skórę zostały zmanipulowane, świadomie nie zmienili wytycznych, czym dopuścili do cierpienia milionów ryb, sprzedawanych w okresie przedświątecznym.”

Polacy kupują 9 mln karpi rocznie, a najwięcej sprzedawanych jest w okresie Bożego Narodzenia. Większość sieci handlowych zapowiedziało, że w tym roku nie będzie sprzedawać żywych ryb, ale wciąż intratnym rynkiem zainteresowani są indywidualni sprzedawcy.
 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Inteligent 07.12.2019

    Yes

  • Zatroskany 07.12.2019

    Smutne jest to że znowu zaczyna się taniec pseudo obrońców zwierząt jak wam się to nie podoba to nikt tu was nie trzyma możecie się wyprowadzić z kraju Ja osobiście wolę kupić żywego niż wieźć trupa w torbie a wioząc go w torbie bez wody dużej krzywdy im się nie robi a co do tzw badań naukowych to o kant d... to potłuc :) i tak i wiadomo po co się go kupuje więc nie dajmy się zwariować

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.