19.11.2021/10:13

Fundusz CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka, przejmie od Unilevera globalny biznes herbaciany

Brytyjski Unilever sprzeda funduszowi CVC Capital Partners swój globalny biznes herbaciany Ekaterra, wyceniony na 4,5 mld euro. Tym samym koncern sfinalizuje proces wychodzenia z rynku herbaty, który trwał od ponad dwóch lat. Natomiast właściciel sieci Żabka zwiększy swoje portfolio produktów spożywczych – niedawno fundusz zdecydował się na wejście na rynek alkoholi mocnych.

Należący do Unilevera dział herbaty, pod nazwą Ekaterra, ma w portfolio 34 marki, w tym tak znane jak Lipton, PG Tips, Pukka Herbs i TAZO. W 2020 r. przyniósł on ok. 2 mld euro przychodów. Jak zaznacza Reuters, brytyjski koncern zachowa część swojego herbacianego biznesu – na rynkach w Indiach i Indonezji – a także segment herbat butelkowanych, w którym działa w ramach joint venture z PepsiCo.

Z kolei fundusz CVC Capital Partners coraz śmielej rozgląda się po rynku przetwórstwa spożywczego. W sierpniu 2021 r. fundusze private-equity powiązane z CVC, właścicielem firmy Żabka Polska, złożyły na londyńskiej giełdzie wezwanie na akcje grupy Stock Spirits. Szacowana wartość tej spółki wynosi około 1,2 mld dolarów.

Właściciel sieci Żabka nie traci przy tym zainteresowania sieciami detalicznymi. Także w sierpniu 2021 r. inwestor ogłosił, że obejmuje mniejszościowe udziały w portugalskiej spółce Sonae MC. Jej główną działalnością jest spożywczy handel detaliczny. Za 24,99 proc. udziałów w biznesie wycenionym na 2,4 mld euro CVC Strategic Opportunities zapłaci Sonae MC kwotę 528 mln euro w gotówce oraz 63 mln euro w formie płatności odroczonej.

Dzięki zawartemu porozumieniu fundusz CVC nawiązał strategiczną współpracę z jedną z największych grup biznesowych w Portugalii. Sonae MC należy na tym rynku do wiodących detalistów spożywczych, zarządzając niemal 1000 sklepów, działających pod różnymi szyldami. W portfolio spółki znajdują się także sklepy online. W minionym roku firma odnotowała obroty w wysokości 5,2 mld euro i wygenerowała EBITDA rzędu 527 mln euro.

CVC Capital Partners to globalny fundusz private equity, zarządzający aktywami wartymi ok. 70 mld dolarów. Grupa od założenia w 1981 roku zrealizowała ponad 300 inwestycji.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Nickt 25.11.2021

    To ty jeszcze pijesz te Liptony i inne marketowe herbaty? Kup prawdziwą herbatę cejlońską i zacznij pić herbatę. A nie jest to wcale jakiś straszny wydatek, niektóre gatunki zahaczają o ceny herbat w marketach.

  • Beka bekowa 19.11.2021

    Jezus, niech coś zrobią z tymi herbatami, bo to taki wyrzyg o miazga z odpadów liści herbaty w śmierdzących torebkach z mikroplastikiem, że tego pić nie można. Lipton już że 20 lat temu zszedł na psy. Saga zawsze miała taki poziom

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także