18.03.2020/21:40

Fundusze UE trafią do krajów dotkniętych pandemią COVID-19

Komisja Rozwoju Regionalnego jest gotowa znaleźć jak najskuteczniejszy sposób, aby umożliwić przyjęcie i szybkie wdrożenie inicjatywy inwestycyjnej przeciw koronawirusowi – podaje serwis prasowy Parlamentu Europejskiego.

- Europa musi okazać solidarność już teraz. Polityka spójności jest nierozerwalnie związana z solidarnością i teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, musi stawić czoła wyzwaniu, aby być realizowana jak najskuteczniej. Komisja Rozwoju Regionalnego dołoży wszelkich starań, żeby pieniądze były dostępne tam, gdzie są najbardziej potrzebne – mówi Younous Omarjee, przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego PE.

Zmiana zasad finansowania UE wchodzi w zakres procedury współdecyzji, a zatem zarówno Parlament, jak i Rada będą musiały ją przyjąć. Biuro Komisji Rozwoju Regionalnego i koordynatorzy omówią procedurę i poinformują o kolejnych krokach, które należy jak najszybciej podjąć. Komisja będzie dążyć do jak najszybszego zakończenia analizy wniosku.

Przyjęcie poprawki pozwoli na skierowanie środków finansowych do najbardziej dotkniętych obszarów i sektorów.

Komisja Europejska ogłosiła 10 marca, że przedstawi "Inicjatywę Inwestycyjną na rzecz zwalczania koronawirusa" skierowaną do systemów opieki zdrowotnej, MŚP, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE. 13 marca opublikowano wniosek legislacyjny dotyczący zmiany rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów, rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Komisja Europejska zaproponowała, aby w ramach polityki spójności przeznaczyć 37 miliardów euro na walkę z kryzysem koronaawirusowym, zrzekając się w tym roku obowiązku wnioskowania o zwrot zaliczek na fundusze strukturalne. Kwota ta wynosi około 8 miliardów euro z budżetu UE, które państwa członkowskie będą mogły wykorzystać na uzupełnienie 29 miliardów euro funduszy strukturalnych w całej UE.

Ponadto Komisja zaproponowała rozszerzenie zakresu Funduszu Solidarności UE poprzez objęcie nim również kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego, w celu uruchomienia go, w razie potrzeby, dla państw członkowskich najbardziej dotkniętych kryzysem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.