28.01.2021/13:54

Właściciele galerii domagają się od rządu dodatkowej niedzieli handlowej w zamian za 31 stycznia

Właściciele centrów handlowych apelują do rządu o wyznaczenie nowego terminu, który zrekompensuje stratę jednej niedzieli handlowej przypadającej na czas lockdownu – 31 stycznia i umożliwi placówkom handlowym i usługowym przyjęcie klientów. W obecnej sytuacji sektora każdy dzień prowadzenia działalności i generowania obrotów ma znaczenie – argumentuje branża.

31 stycznia to jedna z zaledwie siedmiu niedziel w całym 2021 roku, w którą nie będzie obowiązywał zakaz handlu zapisany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Tyle tylko, że zbiegnie się to w czasie z innymi rządowymi restrykcjami - covidowymi, które zabraniają działalności większości sklepów w galeriach handlowych (handel w galeriach zostanie odmrożony dopiero 1 lutego, jak zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski).

Tym samym w niedzielę niby-handlową 31 stycznia nie otworzą się np. galeryjne sklepy z ubraniami, bielizną, butami czy z elektroniką. Dla nich będzie to niedziela niehandlowa. Sklepy tego rodzaju będą mogły wpuścić klientów wyłącznie do tych spośród swoich placówek handlowych, które mieszczą się w obiektach o powierzchni poniżej 2 tys. mkw., czyli w praktyce poza galeriami (to niewielki odsetek zwłaszcza w przypadku sklepów sieciowych z odzieżą). Takie lokalizacje nie są bowiem objęte rozporządzeniem covidowym.

Polska Rada Centrów Handlowych w imieniu branży centrów handlowych zaapelowała do rządu o wyznaczenie nowego terminu, który zrekompensuje stratę jednej niedzieli handlowej przypadającej na czas lockdownu – 31 stycznia i umożliwi placówkom handlowym i usługowym przyjęcie klientów. 

- Liczymy, że wraz z końcem stycznia, zakończy się ostatni z tak wyniszczających dla sektora centrów handlowych lockdownów. Analiza danych pokazuje, że zamykanie placówek handlowych w galeriach nie ma uzasadnienia. Otwarcie galerii w grudniu ub. roku nie przełożyło się na wzrost zachorowań. Realizowany jest już narodowy program szczepień. Dodatkowo przed nami  perspektywa sezonu wiosenno-letniego, w którym jak pokazują doświadczenia z 2020 roku wirus wolniej się rozprzestrzenia – czytamy w komunikacie PRCH.

PRCH podkreśla, że centra handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych obiektów w przestrzeni publicznej. Środki bezpieczeństwa w galeriach handlowych są dostosowane do krajowych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. W obiektach handlowych wdrożono wytyczne WHO oraz specjalistyczne wymogi Safe Shopping Centres – międzynarodowej organizacji certyfikującej bezpieczeństwo w punktach handlowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także