11.01.2021/18:04

Galerie handlowe zamknięte co najmniej do 31 stycznia! Rząd przedłuża restrykcje sanitarne

Podczas popołudniowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że obowiązujące od 28 grudnia obostrzenia sanitarne zostają przedłużone do końca stycznia. Zamknięte będą m.in. galerie handlowe, z kilkoma wyjątkami.

Rząd zdecydował o przedłużeniu restrykcji sanitarnych, obowiązujących od 28 grudnia 2020 r., do 31 stycznia 2021 r. Obostrzenia dotkną między innymi centrów handlowych – muszą nadal pozostać zamknięte, z wyjątkiem sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii oraz aptek.

– Wszędzie w Europie widać narastającą trzecią falę zakażeń. Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu. Kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują konserwatywne i asekuracyjne decyzje – przekonywał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Poważne restrykcje związane z pandemią koronwirusa zostały przedłużone, choć minister zapewnia jednocześnie, że sytuacja w Polsce jest stabilna, nie obserwujemy dynamicznego wzrostu zgonów ani obłożenia szpitalnego.

Ogłoszone dziś decyzje potwierdziła w mediach społecznościowych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, informując, że „Zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności – przedłużone do 31 stycznia”.

Wart odnotowania jest fakt, że gdy 27 listopada 2020 r. rząd ogłaszał nowe zasady postępowania w związku z pandemią, określone jako etap odpowiedzialności, podano, że mają one obowiązywać przez miesiąc, a następnie mogą być przedłużane w  zależności od tego, czy "etap odpowiedzialności znacząco wpłynie na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i pozwoli na dalsze znoszenie obostrzeń". Na stronie internetowej gov.pl, w treści tego obwieszczenia, zamieszczono wówczas link:

Nowe zasady bezpieczeństwa - etapy i terminy. Zobacz, jak liczba zachorowań będzie wpływać na obowiązujące zasady.

Obecnie link ten został usunięty i odsyła na stronę główną rządu.

Pod tym linkiem można było zapoznać się z zasadami przyjętymi w ramach strategii zwalczania pandemii COVID-19. Określała ona tzw. progi etapów zasad bezpieczeństwa. Zgodnie z treścią dokumentu/prezentacji, "faza odpowiedzialności" miała obowiązywać w sytuacji gdy "średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni" zmieści się w przedziale od 19 do 27 tys. osób. Przy średniej poniżej 19 tys. rząd deklarował przejście do restrykcji strefowych, przy czym cała Polska miała się znajdować w strefie czerwonej.