10.09.2020/12:27

Gdzie najtaniej wypić parę głębszych w Europie? A gdzie można mieć podwójnego kaca? [FELIETON]

Eurostat podaje ceny napojów alkoholowych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej w 2019 r. Jak się okazuje, polscy wielbiciele napojów wyskokowych mogą zostać w kraju, a w każdym razie nie muszą jeździć daleko, by nabyć alkohol w korzystnych cenach. Są też destynacje, które imprezowicze powinni omijać z daleka, jeśli nie chcą się obudzić na podwójnym kacu i z pustym portfelem.

Europejski urząd statystyczny Eurostat przyjął średnie ceny w całej Unii Europejskiej (EU27) jako 100 i wyliczył, jakie są wskaźniki cen alkoholi – wódki, wina i piwa – w poszczególnych krajach. Jak się okazuje, najniższe ceny alkoholi można napotkać w naszym zakątku Europy.

Najtańsza jest Rumunia, ze wskaźnikiem 76,4 proc. Tuż za nią plasuje się Bułgaria – 78,7 proc. Kolejne są Węgry – 80,2 proc. i Czechy – 87,2 proc. W Polsce wskaźnik ten wynosi 89,4 proc.

Na parę głębszych zdecydowanie nie warto natomiast wybierać się do naszych wschodnich sąsiadów. W krajach Bałtyckich ceny zdecydowanie nie zachęcają do zakupów. Jeszcze nie tak źle jest na Litwie, gdzie ceny zbliżają się do średniej unijnej – wskaźnik 99,3 proc. Ale już na Łotwie jest to 117,4 proc., a w Estonii aż 126,9 proc.

Co ciekawe, tylko niewiele drożej jest w bogatej Szwajcarii, gdzie wskaźnik wynosi 127,7 proc.

A jak jest krajach jednoznacznie kojarzonych z winem? Prymusem jest Hiszpania, ze wskaźnikiem 88,1 proc. Francja w poprzednich latach mieściła się tuż poniżej unijnej średniej, ale w 2019 r. nieznacznie ją przekroczyła – wskaźnik dla winiarskiej potęgi wyniósł 100,7 proc. Trochę drożej jest we Włoszech – 103,9 proc. oraz w Portugalii – 107,3 proc. Zaskakująca jest natomiast drożyzna w Grecji, gdzie wskaźnik wyniósł 137,2 proc. – można się domyślać, że zawyżają go inne niż wino trunki.

Co ciekawe, alkohol jest relatywnie tani w bogatych Niderlandach, gdzie wskaźnik wynosi zaledwie 104,8 proc. średniej unijnej.

Wyspy Brytyjskie zdecydowanie nie są łaskawe dla imprezowiczów. Wskaźnik dla Wielkiej Brytanii wynosi 136,1 proc., a w Irlandii szybuje do niebotycznych 182,3 proc.

Smakoszom alkoholu zdecydowanie nie polecamy kierunków skandynawskich – w Danii wskaźnik wynosi 129,0 proc. w Szwecji 155,9 proc., a Finlandii aż 190,7 proc. – to najdroższy pod tym względem kraj Unii Europejskiej.

Jednak nie najdroższy w Europie. Tu absolutny prym wiodą dwa kraje: Norwegia ze wskaźnikiem 260,8 proc. i Islandia – 265,3 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także