22.06.2018/15:54

Gigantyczne centrum Amazona zmienia właściciela. Znamy nabywcę obiektu pod Szczecinem

Firma BNP Paribas REIM w imieniu funduszu inwestycyjnego Vestas Investment Management kupiło od Panattoni Europe centrum logistyczne Amazona pod Szczecinem. To drugi największy magazyn dedykowany podmiotowi z sektora e-commerce w Europie.

Firmy nie zdradzają wartości transakcji. Przejęcie jest pierwszym tego typu projektem zrealizowanym przez Vestas European Logistic Fund. Niewykluczone, że będą następne - Vestas chce wydać w tym roku jeszcze 250 mln euro.

Centrum logistyczne Amazona zostało otwarte w listopadzie 2017 roku. Jego łączna powierzchnia to ponad 161 tys. mkw. Jest to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie tego typu projektów w Europie. W centrum "pracuje" ponad 3 tys. robotów.

Powierzchnie magazynowo–dystrybucyjne zajęły blisko 150 800 mkw., a przestrzeń socjalno-biurowa ponad 10 700 m kw. Obiekt osiągnął wysokość 17 m. Ponadto, na potrzeby inwestycji deweloper wybudował 7 800 mkw. dróg, w tym rondo typu biszkoptowego. Powstało ono na istniejącym węźle Kołbaskowo, na zjeździe z autostrady A6 z kierunku wschodniego. Inwestycja jest czwartą z kolei, wybudowaną przez Panattoni Europe dla firmy Amazon.

Do tej pory Amazon na terenie Polski uruchomił już 5 centrów logistycznych, w tym w Poznaniu, Sosnowu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz dwa we Wrocławiu. Każde z nich ma od 100 do 160 tys. mkw. powierzchni. Oprócz tego firma stworzyła Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku oraz oddział Amazon Web Services w Warszawie. Ogółem firma zainwestowała w Polsce już 4 mld zł.

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.