11.08.2016/10:22

Globalny rynek soków będzie się rozwijał w tempie 5 proc. rocznie do 2021 r.

Według prognoz analityków rynku spożywczego, w ciągu najbliższych pięciu lat należy się spodziewać szybkiego wzrostu sprzedaży soków i nektarów. Kategoria ma rosnąć w tempie 5 proc. rocznie. Do 2020 r. globalna konsumpcja soków osiągnie poziom 105 mld litrów rocznie.

Jak donosi portal foodbev.com, w skali globalnej należy się spodziewać szybkiego rozwoju kategorii soków. W 2015 r. ich sprzedaż przekraczała 80 mld litrów, co odpowiadało ok. 10 proc. całego rynku napojów bezalkoholowych. W ciągu ubiegłego roku światowa sprzedaż wzrosła o ok. 4 proc. Wzrosty następowały we wszystkich regionach świata, głównie na rynkach wschodzących, natomiast spadki odnotowano na dojrzałych rynkach Ameryki Północnej i Europy Zachodniej.

Zgodnie z prognozami firmy konsultingowej Zenith International w następnych latach wzrost sprzedaży może przyspieszyć i objąć także rynki rozwinięte, a czynnikiem wspomagającym rozwój kategorii mają być innowacje. Już od 2014 r. daje się obserwować co najmniej osiem głównych obszarów, w których najczęściej pojawiają się ważne nowości produktowe. Są to oryginalne smaki lub składniki, nowe tekstury, soki warzywne, soki tłoczone na zimno, soki z obniżonym dodatkiem cukru lub bez dodatków, oferty funkcjonalne, pozycjonowanie premium oraz oferty zorientowane na dzieci. W tych obszarach należy się także spodziewać inicjatywy producentów w nadchodzących latach. Wykorzystywane będą nowe procesy technologiczne, pozycjonowanie produktów będzie bardziej precyzyjne i zróżnicowane, ważnym obszarem innowacji będą też nowe składniki, pozwalające oferować nowe smaki i funkcje napojów.

Z raportu Zenitha wynika, że w 2015 r. około 50 proc. wolumenu produkcji stanowiły napoje na bazie soków owocowych. Konsumpcja soków 100-proc. W przeliczeniu na głowę jest najwyższa w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Z kolei Azja Pacyficzna jest największym rynkiem dla całej kategorii – w tym obszarze konsumuje się ok. 40 proc. soków i napojów na bazie soków.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.