28.01.2020/12:34

Głosowanie nad układem w Piotrze i Pawle - szczegóły zgromadzenia wierzycieli

Już 21 lutego wierzyciele Piotra i Pawła będą głosować nad układem i zadecydują tym samym o przyszłości trzech spółek tworzących sieć. Zadłużony detalista proponuje spłatę 10 proc. wierzytelności głównej oraz zaspokojenie 5 proc. wierzytelności ubocznych, w tym odsetek oraz kosztów.

Jeśli takie propozycje układowe zostaną wsparte przez wierzycieli znajdujących się w restrukturyzacji spółek, płatność nastąpi jednorazowo, miesiąc po zatwierdzeniu układu.

Tydzień temu wiceprezes Piotra i Pawła Jakub Karbowiak deklarował: "Jesteśmy spokojni o wynik tego głosowania". - Otrzymaliśmy wsparcie nie tylko od banków, ale również od większości kluczowych wierzycieli. Zapewniam więc naszych kooperantów, że mogą być spokojni o bieżący biznes i kontynuację współpracy. Jestem pewien, że sanacja szybko się skończy i będziemy mogli poświęcić się wyłącznie działalności operacyjnej i rozwojowi biznesu - tłumaczył.

Zgromadzenia wierzycieli trzech spółek tworzących Piotra i Pawłą odbędą się w Poznaniu, w Collegium Iuridicum Novum na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Auditorium Maximum (al. Niepodległości 53).

Zgromadzenie wierzycieli spółki Grupa Piotr i Paweł rozpocznie się o godz. 8.00. Kolejne zgromadzenia, wierzycieli spółek Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł Detal, zaplanowano na godziny, odpowiednio, 10.30 oraz 13.00.

Głosowanie podczas zgromadzenia wierzycieli przeprowadzane będzie pisemnie, poprzez wypełnienie karty do głosowania (trzeba ją odesłać na adres Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu). Wierzyciele, którzy stawią się na zgromadzeniu (lub wyślą na nie swojego pełnomocnika), będą mogli oddać głos ustnie.

Jak informuje zarządca sądowy spółek tworzących Piotra i Pawła, wierzyciele, którzy udzielili już wcześniej - na prośbę władz sieci - pełnomocnictwa do reprezentowania ich na zgromadzeniu wierzycieli przez radców prawnych Jacka Bucha oraz Dominikę Buch, nie muszą oddawać głosu pisemnie ani osobiście, podczas zgromadzenia. Głosy za nich oddane zostaną przez pełnomocników.

Prawo głosu podczas zgromadzenia zwołanego na 21 lutego będą mieli tylko ci wierzyciele, których wierzytelności zostały umieszczone w zatwierdzonym przez sąd spisie wierzytelności, oraz - druga grupa podmiotów - wierzyciele, którzy stawią się na zgromadzeniu i przedłożą sędziemu-komisarzowi tytuł egzekucyjny stwierdzający ich wierzytelność.

Jak poinformował zarząd sieci handlowej, w spółce Piotr i Paweł S.A. złożono 15 sprzeciwów na ok. 800 wierzycieli, z czego dwa zostały już cofnięte. Podobna sytuacja jest w Piotr i Paweł Detal (osiem sprzeciwów na ok. 1000 wierzycieli) oraz w spółce Grupa Piotr i Paweł (12 sprzeciwów).

Sieć Piotr i Paweł kontrolowana jest przez Spar Group z RPA. Afrykański inwestor docelowo chce zamienić szyldy wszystkich sklepów na Spar, Eurospar lub Spar Express. W ciągu pięciu lat Spar Group chce zarządzać siecią ok. 400 placówek handlowych w Polsce.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Czy się mylę? 20.02.2020

  Skoro PiP kupili bogaci z RPA za przysłowiowe 1 zł, to chyba mieli w zamiarze uregulować uczciwie długi spółki? Sam VAT do zapłacenia za towar to 23%, dochodowy 19%, do tego surowce, praca, leasingi, dowiezienie. O jakich 10% oni mówią? Do kogo te teksty?

 • Kpina 30.01.2020

  Mi franczyzobiorca Piotra i Pawła zalega od 2 lat ponad 15 tys. netto bez odsetek. Mam Sądowy nakaz zapłaty z klauzula wykonalności, którym mogę sobie podetrzeć 4 litery, bo ci najwięksi zrobią sobie jakieś głosowanie i odzyskaja część kasy, a inni jakieś drobne. Prawo w Polsce nie chroni małych przedsiębiorców, a to jest żywy przykład.

 • fryc 29.01.2020

  a mnie jedno interesuje.upadłe spółki x,y,z spłacają grosze,a właściciele dalej pozostają z milionami.takie prawo czy zły tok rozumowania czy coś jeszcze?
  ciekawe co będzie z getin bankiem?to samo?0, 2,5,10%

 • Taki interes 28.01.2020

  Proszę tylko pamiętać ze Franczyzobiorcy spłacają 100% swoich wierzytelności wobec wszystkich Spółek Piotra i Pawła a 100 to nie 10!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.