31.10.2018/12:12

Godło Polski na znakach akcyzy to profanacja? Posłanka pyta, ministerstwo odpowiada

Posłanka partii Wolni i Solidarni Małgorzata Zwiercan złożyła w Sejmie interpelację, w której dowodzi, że godło Polski nie może się znajdować na banderolach akcyzy, które lądują w śmieciach wraz z opakowaniami. Ministerstwo Finansów nie widzi jednak problemu.

Posłanka Małgorzata Zwiercan w interpelacji do ministra finansów zwraca uwagę, że na banderolach akcyzy – alkoholu i papierosów – jest polskie godło. „Tymczasem jesteśmy świadkami jak puste paczki po papierosach, kapsle od butelek i butelki są wyrzucane do śmieci, a wraz z nimi zerwana banderola na której jest godło. To profanacja. Ze względu na przeznaczenie opakowań po wyrobach alkoholowych i tytoniowych godło należy zastąpić innym znakiem graficznym” – apeluje autorka interpelacji i pyta, czy ministerstwo rozważa zmianę znaku na banderolach produktów alkoholowych i nikotynowych?

Posłanka pyta także, czy ministerstwo rozważa rezygnację z banderoli w przypadku produktów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu, np. win.

W odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Leszek Skiba informuje, że „godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy”. Natomiast wzory znaków akcyzy posiadają fioletową rozetę w kształcie orła. Zdaniem ministra, wizerunek na akcyzie nie wypełnia ustawowej definicji godła, w związku z czym ministerstwo nie przewiduje zmiany wzortów znaków akcyzy.

Minister Skiba zapewnił ponadto, że w chwili obecnej nie są prowadzone prace zmierzające do rezygnacji z oznaczania znakami akcyzy wyrobów winiarskich.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.