04.05.2020/11:06

Godziny dla seniorów zlikwidowane, wyspy handlowe uruchomione. Zmiany w ostatniej chwili

Zezwolenie na działalność wysp handlowych w galeriach oraz likwidacja godzin dla seniorów we wszystkich sklepach - to dwie niespodziewane zmiany uwzględnione w finalnej wersji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego otwarcia galerii handlowych od 4 maja.

Rozporządzenie opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw w sobotę wieczorem. Rząd uwzględnił w nim część uwag zgłoszonych do projektu, który tym razem był szeroko konsultowany. Jak zdradził wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, napłynęło aż 2,4 tys. uwag.

Polska Rada Centrów Handlowych i wraz z nią wielu innych przedstawicieli branży handlowej domagali się uruchomienia w galeriach wysp handlowych w tym samym momencie, gdy dojdzie do reotwarcia sklepów - a więc w poniedziałek 4 maja. Pierwotnie rząd tego nie zakładał, ostatecznie jednak przychylił się do próśb reprezentantów biznesu. Pozwoli to jednocześnie na przywrócenie do pracy ok. 70 tys. pracowników wysp na terenie całego kraju.

Rząd poparł także postulat PRCH, by utrzymać ograniczenia działalności biur podróży w galeriach. Uznano, że działalność takich podmiotów nie ma sensu w sytuacji, gdy nie zostały przywrócone loty ani zwykły ruch graniczny.

Inna z wprowadzonych zmian to likwidacja obowiązku zachowania 2-metrowego odstępu między osobami, które ze sobą mieszkają i gospodarują wspólnie. Dotychczas obostrzenia w tym zakresie dotyczyły nawet domowników, co zdaniem wielu ekspertów wydawało się niepraktyczne.

Co istotne, sobotnie rozporządzenie Rady Ministrów likwiduje także godziny dla seniorów w sklepach - i to wszystkich, a nie tylko tych zlokalizowanych w centrach handlowych. Nawoływali do tego przedstawiciele branży, m.in. Polska Izba Handlu, która zwracała uwagę na niepraktyczność tego rozwiązania.

Przypomnijmy, że jeszcze 21 kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że rząd nie planuje zmian w godzinach dla seniorów 65+, np. przesunięcia ich na wcześniejszą porę (obowiązywały między 10 a 12). Jak tłumaczył szef rządu, wcześniejsza korekta likwidująca godziny dla seniorów w weekendy i tak "zwiększała możliwość robienia zakupów".

Jak widać rząd szybko zmienił zdanie i uznał, że godziny dla seniorów lepiej będzie zlikwidować. W ostatnich dniach usunięcie rozwiązania w sklepach zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Podsumowując, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z soboty 2 maja, od 4 maja obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. mkw. mogą ponownie być otwarte, przy czym obowiązuje limit 1 klienta na każde 15 mkw. powierzchni handlowej. Wrócił handel w galeriach, jednak z funkcjonowania w dalszym ciągu wyłączone są kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Dodatkowo strefa gastronomiczna wciąż poddana jest istotnym ograniczeniom: posiłki zamawiać można w dostawie i na wynos, obowiązuje jednak zakaz spożywania ich na miejscu.

Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią rozporządzenia.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.