08.10.2019/08:54

Gorzelnia pomoże w walce z marnotrawstwem żywności. Piekarnia wytwarza alkohol z czerstwego chleba

Austriacka piekarnia Therese Mölk otwiera własną gorzelnię w celu zrównoważonego wykorzystania starego chleba i odpadów powstałych przy produkcji pieczywa.

Piekarnia w Tyrolu jest pionierem innowacyjnych rozwiązań zapobiegających marnotrawieniu żywności - stary chleb i odpady powstające przy jego produkcji są tutaj przetwarzane i sprzedawane w postaci wysokiej jakości produktów – ginu i brandy. To pierwsza duża piekarnia w Austrii z własną gorzelnią.

Uroczyste otwarcie gorzelni przy piekarni Therese Mölk odbyło się w ubiegłym tygodniu. Projekt umożliwia walkę z marnowaniem żywności, bo dzięki przetwarzaniu starego chleba i odpadów produkcyjnych – takich jak przepieczone czy niewyrośnięte, połamane kawałki pieczywa – powstaje nowy produkt. W procesie destylacji powstaje gin i brandy, a dzięki przetwórstwu odpadów piekarniczych i powstaniu 600-litrowej destylarni, udało się uchronić przed wyrzuceniem prawie 64 tys. kilogramów pieczywa w ciągu 4 lat.

W Austrii co piąta kromka chleba ląduje w koszu na śmieci. Stary chleb i odpady piekarnicze są zwykle wyrzucane lub przerabiane na paszę dla zwierząt. Dodatkowo dzięki temu, że gorzelnia powstała tuż przy piekarni, nie trzeba surowca do powstawania alkoholu transportować, co także jest korzystna dla środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.