29.04.2016/14:13

Gotówka, fałszywki, cashback... - zarządzanie środkami pieniężnymi w sklepie

Mimo dynamicznego rozwoju transakcji bezgotówkowych gotówka trzyma się mocno. Jest powszechnie akceptowana, umożliwia zakupy „na kreskę”, klienci lubią mieć ją w portfelu. Warto więc wiedzieć, jak zarządzać „prawdziwym pieniądzem”.

Do kas sieci handlowych działających w Polsce każdego dnia płynie strumień żywej gotówki. Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji szacuje, że na obrót bezgotówkowy w sieciach wyposażonych w terminale do kart płatniczych (a odkąd karty wprowadziła Biedronka, sprowadza się to do wszystkich uczestników tego rynku) przypada zaledwie 30-35 proc. transakcji. Co prawda płatności kartami w tym kanale jest coraz więcej – według Steca rosną one w tempie 3-5 proc. rocznie, głównie za sprawą rozwoju segmentu placówek convenience (Żabka, Freshmarket) realizujących model szybkich, wygodnych zakupów. Klienci takich placówek nieco chętniej posługują się plastikiem niż klienci innych formatów (przez terminale płatnicze tego formatu przechodzi około 40 proc. transakcji), ale i tu przewagę ma gotówka.

Kult pieniądza

Statystyki dotyczące transakcji bezgotówkowych ciągnie w dół wieś. Nie miejscowości wypoczynkowe i regiony przygraniczne, a typowa polska wieś, gdzie w sklepie zaopatrują się miejscowi. To przez takie placówki zaledwie 15-20 proc. płatności na wsiach jest realizowanych za pomocą kart płatniczych. W takich miejscach są powszechne zakupy na zeszyt – atrakcyjna forma kredytowania, niemożliwa przy płaceniu kartą. A to tylko jedna z kilku zalet gotówki. Wiele osób nie ufa technologiom, czują się bezpiecznie, mając portfel wypchany banknotami, są i tacy, którzy doceniają dyskrecję i anonimowość. Jest jeszcze kult pieniądza: socjolog Dominika Maison przekonuje, że ludzie kochają pieniądze, niektórzy lubią je wąchać i dotykać.

Program 500+ a terminale

Do tego dochodzi to, że na terenach wiejskich wielu Polaków wciąż nie ma konta w banku ani dostępu do internetu, który by ułatwił kontakt z bankiem. Niektórzy eksperci uważają, że możliwość składania wniosków o świadczenia w ramach Programu 500+ przez internet (1 kwietnia, w pierwszym dniu uruchomienia programu, z tej możliwości skorzystało około 110 000 rodzin) spowoduje, że część Polaków nieposiadających konta bankowego zdecyduje się na jego założenie, co zwykle wiąże się z otrzymaniem karty płatniczej. Może mieć to pewien wpływ na rozwój transakcji bezgotówkowych w rejonach z najsłabiej rozwiniętą infrastrukturą (dostęp do bankomatów i terminali płatniczych). 

 

Uwaga, fałszywka!

Co zrobić, gdy klient chce zapłacić fałszywym banknotem

Nie wolno po prostu odmówić przyjęcia takiego banknotu – należy zawołać ochronę, poprosić klienta o dowód osobisty i spisać protokół, a następnie wezwać policję. Banknot trafi do sprawdzenia, a ten, kto nim płacił, zostanie poinformowany, czy był fałszywy. W takiej sytuacji ważny jest spokój i dyskrecja – oskarżanie klienta, że celowo chciał wprowadzić do obiegu fałszywkę, może sprowadzić na sklep kłopoty.

Pamiętaj! Nie ma konsekwencji karnych z powodu przyjęcia fałszywego banknotu. Są, gdy świadomie próbujemy wprowadzić go ponownie do obrotu.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.