22.08.2017/06:57

Grupa Eurocash – nadchodzą lepsze czasy dla dystrybutora

Wyniki Eurocash w minionych kwartałach były sporym rozczarowaniem, co miało kilka powodów: słabość formatu cash & carry (ujemne lfl), niskie dynamiki sprzedaży, koszty związane z nowymi projektami czy też zmniejszenie wielkości sieci Delikatesy Centrum. Analitycy Domu Maklerskiego BDM liczą jednak, że II kw. br. mógł przynieść długo oczekiwaną poprawę rezultatów. Spodziewają się, że przychody dystrybutora FMCG podniosły się do 5,8 mld zł (+9 proc. r/r; wpływ akwizycji Eko Holdingu oraz utrzymania dodatnich odczytów lfl w sieci Delikatesy Centrum).

Eksperci DM BDM zakładają także, że wyższa powinna być też pierwsza marża (wzrost udziału segmentu handlu w miksie sprzedażowym). Tym samym estymują, że skonsolidowana EBITDA mogła podnieść się do 119 mln zł (+8 proc. r/r; dodatnia dynamika po raz pierwszy od 1 kw. 2016), a zysk netto powinien być bliski 47,4 mln zł.

Wyniki z 2016 roku oraz 1 kw. 2017 r. stanowiły spore rozczarowanie, bowiem mieliśmy do czynienia z erozją EBITDA. Eksperci oczekują jednak, że II kw. przyniesie przełamanie negatywnych tendencji. Z lekkim optymizmem eksperci patrzą również na perspektywy kolejnych kwartałów. „W naszym modelu przyjmujemy przede wszystkim utrzymanie wysokich, dodatnich odczytów sprzedażowych w formacie Delikatesów Centrum. Zakładamy również, że prowadzone działania restrukturyzacyjne w formacie cash & carry będą przynosiły pierwsze widoczne efekty (zamknięcie kilku hurtowni powinno ograniczać powoli kanibalizację sprzedaży oraz zmniejszyć część kosztów stałych).” – uważają analitycy DM BDM.

W ujęciu sprzedażowym wsparciem będzie też konsolidowany od początku 2017 r. Eko Holding. Podsumowując, eksperci prognozują, że Eurocash wypracuje w bieżącym roku ok. 23 mld zł przychodów oraz 462,4 mln PLN EBITDA (+5 proc. r/r). Na poziomie netto oczekują 189 mln zł zysku.

Z większym optymizmem analitycy podchodzą do perspektyw 2018 roku. Mocniej widoczne powinny być m.in. prowadzone działania restrukturyzacyjnego w formacie cash & carry oraz optymalizacja sieci Eko Holding.

Mniejsze powinny być także koszty nowych projektów (m.in. fresh, który dotyczy świeżych produktów). Tym samym szacujemy, że lider rynku FMCG zwiększy w 2018 r. przychody do 24,4 mld zł i wypracuje 524 mln zł EBITDA.

W dłuższej perspektywie analitycy nie wykluczają akwizycji grupy w sektorze detalicznym. Władze spółki już wcześniej wskazywały, że będą się mocniej skupiały na tym obszarze biznesu. Na chwilę obecną nie uwzględniamy wpływu potencjalnych akwizycji na wyniki grupy.

Eksperci przypominają, że walory Eurocash od początku roku były jednym z najgorzej zachowujących się podmiotów z WIG20 (-13 proc. YTD), na co złożyły się słabsze od oczekiwań raportowane wyniki grupy. 2017 r. mogą przynieść przełamanie negatywnych tendencji i spółka zaprezentuje przyrost rezultatów (w ocenie analityków DM BDM może przełożyć się to na poprawę sentymentu rynkowego do akcji podmiotu).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Handlarz 28.09.2017

    U nich zawsze założenia wysoko a później wychodzi bardzo blado. Ile DC sie ostatnio zamknęło a ile było założonych otwarć? Dam sobie rękę jciąć że założenie dodatnie a w realu minus.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.