12.05.2017/08:43

Grupa Eurocash rośnie dzięki przejęciu sieci Eko Holding, ale ....

W I kwartale 2017 r. przychody Grupy Eurocash sięgnęły niemal 5,2 mld zł i były o 9% wyższe niż w analogicznym okresie 2016 r. Głównym motorem wzrostu sprzedaży były przejęcia, którym towarzyszył rozwój nowych projektów i wzrost organiczny. Jak podkreślają przedstawiciele firmy wzrost sprzedaży jest efektem dokonanych przejęć, zaś rentowność EBITDA pozostaje pod wpływem wydatków na inwestycje w nowe projekty rozwojowe.

Skonsolidowany zysk brutto na sprzedaży wzrósł w I kwartale br. o ponad 18% rok do roku i wyniósł blisko 547 mln zł. Oznacza to wzrost marży brutto na sprzedaży o 0,8 pkt. proc. do ponad 10,5%.

EBITDA, czyli wynik operacyjny powiększony o amortyzację, wyniosła 37,5 mln zł wobec 47,3 mln zł w I kwartale 2016 r. Spadek EBITDA związany był z inwestycjami Grupy Eurocash w rozwój dystrybucji produktów świeżych do Delikatesów Centrum oraz rozwój nowych formatów detalicznych, takich jak Duży Ben, 1minute, Kontigo oraz abc na kołach.

Rozwój dostaw produktów świeżych przełożył się pozytywnie na sprzedaż like-for-like (LFL), tj. dla tej samej liczby placówek, w sieci Delikatesy Centrum. Hurtowa sprzedaż LFL do Delikatesów Centrum wzrosła w I kwartale 2017 r. o ponad 8,6% rok do roku.

Grupa Eurocash zakończyła I kwartał br. stratą netto sięgającą 15 mln zł wobec 2 mln zł zysku netto w analogicznym okresie 2016 r. Negatywny wpływ na wynik netto miały wyższe koszty finansowe w konsekwencji wzrostu zadłużenia związanego z finansowaniem niedawnych akwizycji. 

– W pierwszym kwartale tego roku inflacja przyspieszyła, co jest pozytywnym zjawiskiem w naszej branży. Z drugiej jednak strony, w tym roku Wielkanoc, której towarzyszą większe zakupy, była dopiero w kwietniu, podczas gdy przed rokiem w marcu. W związku z tym część sprzedaży przesunęła się na drugi kwartał. Dla Grupy Eurocash pierwszy kwartał 2017 r. był natomiast kolejnym z rzędu, w którym umocniliśmy naszą pozycję rynkową, czego potwierdzeniem jest wzrost łącznej sprzedaży o 9%. Zawdzięczamy to przede wszystkim akwizycjom, sfinalizowanym na przełomie 2016 i 2017 r., a w szczególności przejęciu EKO Holdingu, do którego należy blisko 250 supermarketów EKO w południowo-zachodniej Polsce – powiedział Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash.

Poza akwizycjami, do istotnego wzrostu łącznej sprzedaży przyczyniły się także: rozwój nowych projektów w połączeniu ze wzrostem organicznym, co najlepiej obrazuje dynamiczny wzrost hurtowej sprzedaży do klientów zrzeszonych w ramach wspieranych przez Grupę Eurocash systemów franczyzowych. Hurtowa sprzedaż do Delikatesów Centrum wzrosła w I kwartale 2017 r. o blisko 12,7%, a sprzedaż do klientów należących do sieci franczyzowych i partnerskich (Groszek, Euro Sklep, Lewiatan, Gama) o 9,5%. Hurtowa sprzedaż like-for-like (LFL), czyli dla tej samej liczby placówek, do Delikatesów Centrum wzrosła natomiast o 8,6% rok do roku, do czego istotnie przyczyniła się rozwijana przez Grupę Eurocash dystrybucja produktów świeżych. Dzięki temu oferta warzyw, owoców oraz mięsa i wędlin oferowanych przez klientów Grupy Eurocash staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla konsumentów.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Taktują 15.05.2017

  Gratulacje za super inwestycję w Eko.

 • PR 12.05.2017

  PRowy sukces....
  "Pomimo udanych przejęć zyski spółki w 2016 r. stanęły w miejscu. Pod wpływem rozczarowujących wyników za II połowę 2016 r. obniżyliśmy prognozy zysków dla Eurocashu na 2017 r. i lata następne" - napisano w raporcie. DM BOŚ. Giełda zaświeciła się na czerwona to chyba nie jest optymistyczna reakcja giełdy na złe wyniki Eurocash.

 • Bung 12.05.2017

  gdyby jeszcze krus akcji tak rósł...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.