13.08.2016/12:32

Grupa Otmuchów chce wyprzedać część aktywów

Grupa Otmuchów przeprowadziła testy na utratę wartości aktywów, których sprzedaż jest rozważana w oparciu o zaktualizowaną w I połowie br. strategię. Na podstawie otrzymanej wyceny, spółka dokonała odpisów aktualizujących. Poddane testom aktywa produkcyjne nie generują satysfakcjonującej wartości dodanej w Grupie i ich potencjalna sprzedaż będzie miała w dłuższej perspektywie pozytywny wpływ na rozwój kluczowych obszarów.

Nowa strategia Grupy Otmuchów – jednego z największych, polskich producentów słodyczy, słonych przekąsek oraz płatków śniadaniowych – zakłada w kolejnych latach koncentrację na trzech kluczowych obszarach: produkcji żelek, batonów oraz produktów śniadaniowych. Pozostałe grupy asortymentowe produkowane w PWC Odra S.A., spółce Jedność, spółce Aero Snack oraz w samym ZPC Otmuchów zostały wyodrębnione jako przedmiot potencjalnej sprzedaży.

W wyniku dokonanej profesjonalnej wyceny stwierdzono utratę bilansowej wartości aktywów wytwórczych i dokonano odpisów aktualizujących na kwotę 36,9 ml zł na poziomie sprawozdania skonsolidowanego oraz na kwotę 33,7 mln zł na poziomie sprawozdania jednostkowego ZPC Otmuchów. Różnica w wysokości odpisów z poszczególnych sprawozdań związana jest z różnymi metodami rachunkowego ujęcia danych aktywów na poziomie sprawozdania jednostkowego oraz skonsolidowanego.

W związku z dokonanymi zabiegami księgowymi, spółka przedstawiła wstępne, szacunkowe dane nt. wyników finansowych za I półrocze 2016 r. - skonsolidowane przychody ze sprzedaży mają wynieść 116,6 mln zł, zaś strata netto 37,6 mln zł. Z kolei wstępne jednostkowe wyniki spółki w I półroczu br. to 71,6 mln zł przychodów ze sprzedaży i 33,7 mln zł straty netto.

- Odpisami objęto spółki produkcyjne w grupie oraz zorganizowaną część przedsiębiorstwa ZPC Otmuchów przeznaczone do zbycia. Przesłanki do ich dokonania wynikają z naszej nowej strategii, która zakłada koncentrację na strategicznych segmentach: żelkach, batonach i wyrobach śniadaniowych. Utworzone odpisy wpływają negatywnie na wyniki bieżącego okresu przy czym należy podkreślić niepieniężny charakter tych operacji i brak jakiegokolwiek ich wpływu na sytuację płynnościową spółki - powiedział Mariusz Popek, prezes zarządu ZPC Otmuchów S.A.

Celem Grupy zgodnie z nową strategią jest dywersyfikacja i wzrost sprzedaży do głównych klientów w obszarze private label i B2B, wzrost poziomu innowacyjności produktów, a także wzrost udziału eksportu w całości sprzedaży. Grupa dzięki sprzedaży wyodrębnionych aktywów będzie mogła pozyskać środki, które w części przeznaczy na kolejne inwestycje w obszary strategiczne. Grupa zamierza przeznaczyć na inwestycje w latach 2016-2018 40-60 mln zł.

Zakłady Przemysłu Cukierniczego Otmuchów S.A. są nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem spożywczym dostarczającym kompleksowe rozwiązania produktowe dla globalnych koncernów oraz dla właścicieli i dystrybutorów prywatnych marek.  Grupa Kapitałowa Otmuchów to jedyna taka Grupa na polskim rynku składająca się z wyspecjalizowanych spółek produkcyjnych., wspieranych operacyjnie przez spółki uzupełniające procesy logistyczne i marketingowe. Dbałość o bezpieczeństwo i wysoką jakość produkcji, potwierdzanych zewnętrznymi audytami i certyfikatami, jest częścią strategii Grupy, fundamentem jej rozwoju i umacniania pozycji rynkowej.

JEŚLI INFORMACJA JEST DLA CIEBIE INTERESUJĄCA SUBSKRYBUJ CODZIENNY, DARMOWY NEWSLETTER PORTALU WIADOMOSCIHANDLOWE.PL. ŻEBY OTRZYMYWAĆ ZESTAW NAJŚWIEŻSZYCH WIADOMOŚCI I RAPORTÓW NA SWOJĄ SKRZYNKĘ POCZTOWĄ. WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA LINK I WPISAĆ SWÓJ ADRES E-MAIL.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Zenek 60 23.09.2017

    PWC ODRA wystawiona jest do sprzedaży w całości za 12,600.000zł na portalu OLX- nieruchomości w BRZEGU,wraz z załogą którą pewnie po sprzedaży zwolnią bez skrupułów.Smakowo wyroby są dużo gorsze jak za dawnej Odry.Szkoda firmy 60 lat tradycij poszło w p..................du.

  • Zenek 60 23.09.2017

    PWC ODRA wystawiona jest do sprzedaży w całości za 12,600.000zł na portalu OLX- nieruchomości w BRZEGU,wraz z załogą którą pewnie po sprzedaży zwolnią bez skrupułów.Smakowo wyroby są dużo gorsze jak za dawnej Odry.Szkoda firmy 60 lat tradycij poszło w p..................du.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.