25.11.2016/14:28

Grupa Otmuchów zmienia strategię. PWC Odra jednak nie idzie na sprzedaż

W okresie od stycznia do końca września Grupa Otmuchów zanotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 180 mln zł, czyli o około 1 mln zł niższe, niż przed rokiem. Znacząco pogorszyła się natomiast rentowność firmy. Podczas gdy w omawianym okresie przed rokiem udało się wypracować zysk netto na poziomie ok. 3,2 mln zł, tym razem przez dziewięć miesięcy odnotowano stratę na poziomie 1,2 mln zł.

Danowski zapytany przez portal wiadomoscihandlowe.pl o to, kiedy grupa będzie ponownie rentowna, odpowiedział: "Mam nadzieję, że w przyszłym roku". W trakcie konferencji prasowej kilkukrotnie podkreślał jednak, że firma skupia się przede wszystkim na stworzenie fundamentów pod wzrost długoterminowy.

Jak podkreślają przedstawiciele Otmuchowa, istotny wpływ na wyniki finansowe spółki w ostatnich kwartałach miały m.in.: koszty związane z reorganizacją grupy, wzrost kosztów sprzedaży związany z projektem Angry Birds, wzrost cen kluczowych surowców (m.in. cukru o 20 proc., a czekolady i masła o ok. 10 proc.) oraz koszty premii zarządu poniesione w drugim kwartale.

Udział eksportu w strukturze przychodów grupy w okresie styczeń-wrzesień 2016 wyniósł 24 proc. To o 5 p.p. więcej, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Bez uwzględniania działalności logistycznej, udział ten wzrósł z 31 proc. do 37 proc. Główni odbiorcy eksportowi Otmuchowa to Czechy (27 proc.), Węgry (12 proc.), Holandia (9 proc.), Niemcy (8 proc.) i Austria (7 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.